Naslovnica Blog

Informativno-edukativna radionica o Urbanom razvojnom fondu 24.6. u Sisku

Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) u partnerstvu s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU, razvila je novi financijski instrument – Urbani razvojni fond. Fond predstavlja inovativno rješenje za financiranje projekata javne infrastrukture obogaćenih komercijalnim sadržajima, čime se omogućuje ostvarivanje prihoda od naplate usluga, a podržava projekte koji potiču zaštitu okoliša, energetsku učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije, kao i izgradnju višenamjenskih objekata za sport, turizam, kulturu i poslovne djelatnosti. S ciljem informiranja javnosti o Fondu, HBOR u suradnji sa Sisačko-moslavačkom županijom, Razvojnom agencijom SIMORA i Regionalnim koordinatorom SMŽ organizira informativno-edukativnu radionicu koja se održava u ponedjeljak 24. lipnja s početkom u 8,30 sati u Obrtničkoj komori Sisačko-moslavačke županije (A. Starčevića 13, Sisak).

Ključna karakteristika Urbanog razvojnog fonda je njegova struktura koja uključuje kombinaciju kredita i bespovratnih sredstava. Kapitalni rabat, odnosno otpis glavnice koji može iznositi do 50 posto ukupnog iznosa kredita, ostvaruje se po ispunjenju unaprijed definiranih kriterija održivosti, estetike i uključivosti.

Krediti će se odobravati bez naknada za obradu kreditnog zahtjeva, za rezervaciju sredstava te za prijevremeni povrat (otpis) kredita koji je rezultat realizacije kapitalnog rabata. Rok otplate je do 15 godina, uključujući poček do 12 mjeseci. Najniži iznos kredita iznosi 100.000 eura, dok najviši iznos može doseći 10 milijuna eura. Kredit predstavlja kombinaciju sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) uz kamatnu stopu   0 posto godišnje, fiksno, i sredstava HBOR-a uz kamatnu stopu koja se utvrđuje tromjesečno te trenutno, do 30. lipnja iznosi 3,52 posto godišnje, fiksno. Ukupno je za plasman korisnicima kredita na raspolaganju 172 milijuna eura – od čega 50% iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj i 50% iz sredstava HBOR-a.

Ova inicijativa u skladu je sa strategijom HBOR-a usmjerenom na podršku regionalnom razvoju i održivim projektima, posebice u kontekstu financiranja kroz EU fondove i Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO). HBOR i dalje nastavlja pružati povoljne financijske uvjete i podršku projektima od strateške važnosti za Hrvatsku.

Svi zainteresirani svoj dolazak na informativno-edukativnu radionicu mogu prijaviti na simora@simora.hr.

 

CENTAR GAMING INDUSTRIJE

Naziv: Centar gaming industrije
Trajanje:
29.03.2024. – 30.11.2027.
Vrijednost:
Ukupna vrijednost projekta 26.337.392,25 EUR
Ukupni prihvatljivi troškovi 26.337.392,25 EUR
Ciljevi:
Cilj ulaganja u prvu fazu je uspostava Centra gaming industrije u okviru koje se financira izgradnja i uspostava fakulteta usmjerenog na razvoj i izradu video igara te izgradnja studentskog doma u gradu Novskoj.
Ulaganje sredstava Fonda za pravednu tranziciju u operaciju čiji je opći cilj ublažavanje mogućih kombiniranih negativnih učinaka procesa tranzicije prema klimatski neutralnom gospodarstvu u cjelini. Učenjem novih vještina i razvojem novog sektora i tehnologija (gaming industrije) te podupiranjem poduzetništva namjeravaju se postići ciljevi povećanja zaposlenosti, zaustavljanja iseljavanja stanovništva i privlačenja mladih i stručnih osoba te poduzetnika na području Sisačko-moslavačke županije.
Ovim projektom ulaže se u prvu od dviju faza cjelokupnog projekta ulaganja u pokretanje Centra gaming industrije u gradu Novskoj, koji ima za cilj razvoj IKT industrije na području Sisačko-moslavačke županije kao pokretača zapošljavanja s visokom dodanom vrijednosti i povećanje mogućnosti zapošljavanja radne snage koja je uslijed klimatske tranzicije izgubila radno mjesto.
Aktivnosti:
Aktivnosti pripreme projektne i tehničke dokumentacije;
Aktivnosti ulaganja u materijalnu imovinu – osnovna infrastruktura;
Aktivnosti izgradnje i uređenja objekata Centra (fakultet, studentski dom, energana, pristupne prometnice te sportsko-rekreativni sadržaji u objektima i vanjskom prostoru oko objekata Centra);
Aktivnosti nadzora i kontrole građevinskih radova;
Aktivnosti nabave opreme za objekte Centra (npr. uredska oprema, namještaj, IT oprema, alat, strojevi, video nadzor, sportska oprema, uključujući opremu za bazen itd.);
Aktivnost izrade studijskog programa;
Aktivnosti upravljanja projektom;
Aktivnosti revizije projekta;
Promotivne aktivnosti s ciljem podizanja vidljivosti projektnih aktivnosti i EU financiranja;
Aktivnosti koje promiču ravnopravnost žena i muškaraca i zabranu diskriminacije; pristupačnost za osobe s invaliditetom, održivi razvoj.
Partneri:
Razvojna agencija SIMORA
Sisačko-moslavačka županija
Grad Novska

Izašao je lipanjski broj biltena PRAVO VRIJEME – čitajte ga i online

Bilten možete pronaći u svakom gradu i općini na području SMŽ ili ga prelistati online:

Objavljen Natječaj RESTRVINEY – Restrukturiranje i konverzija vinograda

Naziv natječaja:

58.1.a.01. – RESTRVINEY (58.1.a.) – Restrukturiranje i konverzija vinograda

Objavljen:  

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju

Prihvatljivi korisnici:

Vinogradari (fizičke ili pravne osobe) upisane u Vinogradarski registar

Fizičke osobe moraju biti obveznici poreza na dohodak/dobit

Prihvatljivi iznos financiranja:

Maksimalno 550 000 eura (potpora ovisi o veličini poduzeća)

Prihvatljivi troškovi: 

  • Konverzija sorti, uključujući i precjepljivanje radi klimatskih promjena ili poboljšanja genetske raznolikosti
  • Premještanje vinograda
  • Poboljšanje tehnika upravljanja vinogradima

Sažetak natječaja

Cilj intervencije je poboljšanje gospodarske održivosti i konkurentnosti proizvođača vina te doprinos poboljšanju održivosti sustava proizvodnje i smanjenju utjecaja sektora vina u Uniji na okoliš.

Rok za predaju dokumentacije:

24.06.2024. – 15.07.2024. godine

Kontakt odjel: 

Odjel za ruralni razvoj

ruralni@simora.hr

044/660-116

095/308-9201

Link:

Objavljen prvi Natječaj za podnošenje zahtjeva za potporu iz sektora vina unutar Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. za intervenciju  58.1.a.01. – RESTRVINEY – Restrukturiranje i konverzija vinograda

Program transnacionalne suradnje Euro-MED – peti poziv na dostavu projektnih prijedloga

Program transnacionalne suradnje Euro-MED poziva javne i privatne organizacije sa sjedištem u regijama mediteranskog područja na dostavu prijava u okviru petog poziva na dostavu projektnih prijedloga.

Poziv se provodi u okviru programskih prioriteta Pametniji i Zeleniji Mediteran te s njima povezanih specifičnih ciljeva te se odnosi isključivo na strateške teritorijalne projekte koji obuhvaćaju i kombiniraju slijedeće tipove projekata:

  • istraživanje (engl. study)
  • testiranje (engl. test)
  • prijenos (engl. transfer)

Strateški teritorijalni projekti su podtip tematskih projekata u okviru kojih se adresiraju strateške teme koje su od važnosti za točno određeni tip teritorija s geografskim i razvojnim posebnostima.

Poziv se odnosi na sljedeće tipove teritorija:

  • otoci
  • ruralna područja
  • brdska ili planinska područja

Pored geografskog fokusa, 5. poziv ima i tematski fokus te obuhvaća sljedeće teme:

  • nedostatak vodnih resursa
  • prevencija i smanjenje otpada

Projekti koji će biti financirani u okviru ovog poziva odnose se na sve 4 programske misije:

  • Inovativna održiva ekonomija
  • Prirodna baština
  • Zelena životna područja
  • Održivi turizam

Svaki projektni prijedlog mora sadržavati 3 povezane sastavnice te obuhvatiti radne pakete: studytest i transfer.

Ukupna financijska alokacija za 5. poziv iznosi 35 milijuna eura (EFRR, IPA + nacionalno sufinanciranje).
Maksimalni iznos bespovratnih sredstava: 4.000.000,00  €

Projektni prijedlozi podnose se u dvije faze, elektronskim putem pomoću on-line alata za praćenje Euro-MED programa JEMS.

Prva faza (iskaz interesa) otvorena je u razdoblju od 18. lipnja 2024. do 26. rujna 2024. (13:00 sati, srednjoeuropsko vrijeme).

Poveznica: Program transnacionalne suradnje Euro-MED – peti poziv na dostavu projektnih prijedloga – EU fondovi Hrvatska (gov.hr)

Objavljen prvi javni poziv za projekt EmBRACE – Interreg IPA Hrvatska-BiH-Crna Gora 2021-2027

Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) objavila je prvi javni poziv za dostavu projektnih prijedloga suradnje mikro i malih poduzeća na pograničnom području Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Crne Gore u okviru Fonda projekata malih vrijednosti (Small Project Fund – SPF), projekta EmBRACE (Enhancing MSEs sustainaBle gRowth And CompEtitiveness).

Po prvi put na ovom programskom području, mikro i malim poduzetnicima na raspolaganju stoji ukupno 10.265.087 eura EU sredstava, od čega je kroz prvi poziv raspoloživo 3.000.000,00 eura.

Financijska potpora će se odobravati za razvoj i prilagodbu poslovnih modela, proizvoda, usluga i procesa, poticanje razvoja lokalnih mikro i malih poduzeća, sa snažnim naglaskom na uvođenje inovacija proizvoda ili procesa, razvoj pilot akcija i novih poslovnih rješenja, uz istovremeno unaprjeđenje njihove prekogranične poslovne suradnje.

Europskim sredstvima može se sufinancirati do 85 % ukupne vrijednosti projekta, pri čemu najviši iznos europskih sredstava koji je moguće ostvariti po malom projektu iznosi 200.000,00 eura.

Više informacija o javnom pozivu, početnoj konferenciji i informativnim radionicama za poduzetnike možete pronaći na sljedećoj poveznici: https://hamagbicro.hr/objavljen-prvi-javni-poziv-za-novi-projekt-embrace/

Održana dvodnevna konferencija “Zelena i ruralna SMŽ” u Sisku

U Sisku je održana dvodnevna konferencija „Zelena i ruralna SMŽ“ s ciljem da širu javnost i potencijalne korisnike upozna s programom i mogućnostima iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike RH 2023. – 2027., ali i kroz razmjenu iskustva i znanja lokalnih OPG-a omogući jačanje položaja poljoprivrednika. Konferenciju je organizirala Razvojna agencija SIMORA. 

Zamjenik župana Mihael Jurić otvorio je konferenciju istaknuvši kako je važno poljoprivrednike s područja naše županije upoznati s dodatnim benefitima koje Županija nudi u cilju razvoja poljoprivrede. „Pratimo rad naših poljoprivrednika i OPG-a, a posebno nas veseli porast broja OPG-a i sve većeg broja mladih ljudi koji se uključuju u sektor poljoprivrede. Sisačko-moslavačka županija podupire poljoprivrednike kroz sufinanciranje kredita i već u pojedinim poljoprivrednim granama, poput konjogojstva, stočarstva i pčelarstva, vidimo da smo lideri u Hrvatskoj. Ova konferencija našim će poljoprivrednicima omogućiti razmjenu iskustva i znanja, što će svakako doprinijeti i unapređenju njihova poslovanja“, ističe Jurić.

Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županije SI-MO-RA snažna je potpora  poljoprivrednicima, a u posljednjih nekoliko godina realizirala je oko 12 milijuna eura bespovratnih potpora za poljoprivrednike.

Svoj rad tijekom konferencije predstavili su i Park prirode Lonjsko polje, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode SMŽ, Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvoj, zaštitu okoliša i prirode SMŽ, tvrtka AGRIVI, Vinarija Trdenić, OPG Ivan Kolarić, OPG Josip Tvarušek i OPG Željko Ačaj.

Organizacija konferencije odobrena je kroz Poziv za podnošenje prijedloga aktivnosti Nacionalne mreže Zajedničke poljoprivredne politike u 2023. godini, a troškovi Konferencije (su)financiraju se sredstvima Europske unije iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj: Europa ulaže u ruralna područja, iz Mjere 20 „Tehnička pomoć“ – Podmjere 20.2. „Podrška za osnivanje i upravljanje Nacionalnom ruralnom mrežom“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2022. godine.

„Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje srednjih škola“

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih u sklopu Nacionalnog programa oporavka i otpornosti 2021. – 2026. objavljuje otvoreni Poziv za dostavu projektnih prijedloga „Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje srednjih škola“ (Referentni broj: C3.1. R1-I3.1).

Predmet (opći cilj): Ulaganje u izgradnju, rekonstrukciju i opremanje srednjih škola kako bi se povećao obuhvat gimnazijskim programima

Svrha (specifični cilj): Osigurati infrastrukturne i materijalne kapacitete za povećanje obuhvata gimnazijskim programima

Projektni prijedlozi podnose se isključivo u elektroničkom sustavu Nacionalnog programa oporavka i otpornosti (eNPOO), ispunjavanjem i podnošenjem prijavnog obrasca. Podnošenje projektnih prijedloga dopušteno je najranije od 3. lipnja 2024. godine.

Prijavitelji:

  • jedinice regionalne (područne) samouprave na području Republike Hrvatske prema Zakonu o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (NN, br. 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13, 137/15, 123/17, 98/19, 144/20) i Grad Zagreb prema Zakonu o Gradu Zagrebu (NN br. 62/01, 125/08, 36/09, 119/14, 98/19 i 144/20), kao osnivači javnih ustanova koje obavljaju djelatnost srednjeg obrazovanja sukladno Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 5/12, 16/12, 86/12, 126/12, 94/13, 152/14, 07/17, 68/18, 98/19, 64/20).

Partnerstvo:

Prijavitelj može prijaviti i provoditi projekt samostalno ili u partnerstvu s jedinicom lokalne i područne (regionalne) samouprave i/ili javnom ustanovom čiji je osnivač jedinica lokalne i/ili regionalne (područne) samouprave i/ili Republika Hrvatska, a čije će se postojeće građevine ili zemljište koristiti za povećanje obuhvata gimnazijskih programa.

Sažetak:

Gimnazijske programe kojima je svrha daljnji nastavak obrazovanja pohađa oko 30% učenika u Hrvatskoj, što je među najnižim udjelom u odnosu na prosjek država članica EU-a od 52%. S ciljem poboljšanja općeg srednjeg obrazovanja te modernizacije strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, planirane su reformske intervencije koje obuhvaćaju:

  • veću stopu sudjelovanja u gimnazijskim programima, što će posljedično pozitivno utjecati na stopu završetka visokog obrazovanja koja je također niska u odnosu na prosjek EU-a
  • optimizaciju, racionalizaciju i prilagodbu strukovnih obrazovnih programa razvojnim potrebama gospodarstva, odnosno smanjivanje suficitarnih strukovnih programa.

Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava za dodjelu u sklopu ovog Poziva je 75.253.832,00 eura osiguranih u Državnom proračunu RH iz Mehanizma za oporavak i otpornost u sklopu NPOO-a. Zadržava se pravo ne dodijeliti sva raspoloživa sredstva u sklopu ovog Poziva.

Rok: 6.8.2024. do 23:59 h

Poveznica: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih – Objava otvorenog Poziva za dodjelu bespovratnih sredstava „Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje srednjih škola“ (gov.hr)

„Osiguravanje infrastrukturnih uvjeta za povećanje dostupnosti ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja“

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih u sklopu Nacionalnog programa oporavka i otpornosti 2021. – 2026. objavljuje otvoreni Poziv za dostavu projektnih prijedloga „Osiguravanje infrastrukturnih uvjeta za povećanje dostupnosti ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja“ (Referentni broj: PK.6.1.01).

Predmet (opći cilj): Ulaganje u izgradnju, dogradnju, nadogradnju, rekonstrukciju, adaptaciju i opremanje predškolskih ustanova

Svrha (specifični cilj): Osigurati infrastrukturne i materijalne kapaciteta za povećanje dostupnosti ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u Republici Hrvatskoj

Prijavitelji: jedinice lokalne ili regionalne (područne) samouprave na području Republike Hrvatske prema Zakonu o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (NN, br. 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13, 137/15, 123/17, 98/19, 144/20) i Zakonu o Gradu Zagrebu (NN, br. 62/01, 125/08, 36/09, 119/14, 98/19 i 144/20).

Partnerstvo: Prijavitelj može prijaviti i provoditi projekt samostalno ili u partnerstvu s jedinicom lokalne i/ili regionalne (područne) samouprave i/ili javnom ustanovom čiji je osnivač jedinica lokalne i/ili regionalne (područne) samouprave i/ili Republika Hrvatska i/ili ustanovom za predškolski odgoj i obrazovanje čiji je osnivač vjerska zajednica i/ili ustanovom za predškolski odgoj i obrazovanje čiji je osnivač druga pravna ili fizička osoba, a čije će se postojeće građevine ili zemljište koristiti za povećanje kapaciteta dnevnih boravaka u ustanovama za predškolski odgoj i obrazovanje.

Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava za dodjelu u sklopu ovog Poziva je 45.662.400,00 eura osiguranih u Državnom proračunu RH iz Mehanizma za oporavak i otpornost u sklopu NPOO-a. Zadržava se pravo ne dodijeliti sva raspoloživa sredstva u sklopu ovog Poziva. Najviši, odnosno najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti u sklopu Poziva:

  • najniži iznos: 80.000,00 EUR
  • najviši iznos: 2.000.000,00 EUR.

Rok: 30.8.2024. do 23:59 h

Projektni prijedlog zaprima se isključivo elektroničkim putem, koristeći informacijski sustav koji se nalazi na URL adresi https://ekohezija.gov.hr/. Za pristup sustavu moguće je koristiti preglednike Chrome, Edge ili Firefox.

Poveznica: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih – Objava otvorenog Poziva za dodjelu bespovratnih sredstava „Osiguravanje infrastrukturnih uvjeta za povećanje dostupnosti ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja“ (gov.hr)

Ljetni gaming kamp za djecu ponovno u srpnju i kolovozu

Ove ljetne praznike, Poduzetnički inkubator PISMO powered by A1 ponovno otvara svoja vrata djeci i mladima željnima učenja o izradi videoigara. U srpnju i kolovozu održat će se ljetni gaming kamp za učenike viših razreda osnovnih škola, pružajući jedinstvenu priliku da kroz sedam dana izrade vlastitu videoigru, steknu nove prijatelje i odlično se zabave u Novskoj, glavnom gradu hrvatske gaming industrije.

“Protekle dvije godine kamp je bio izvanredan uspjeh, oduševivši djecu i roditelje. Znamo da djeca često provode praznike pred ekranima, posebno ako nisu na putovanju s roditeljima. Stoga, naš cilj nije odvojiti ih od ekrana, već spojiti učenje i videoigre, kažu organizatori iz inkubatora PISMO, kojim upravlja Razvojna agencija SIMORA, a kroz čiji je kamp u protekle dvije godine prošlo oko 200 djece iz cijele Hrvatske.

Kamp će biti otvoren tijekom srpnja i kolovoza, s tri razine znanja: osnovna, napredna i napredna+ za polaznike koji su već sudjelovali. Kamp je namijenjen učenicima viših razreda osnovne škole, a smještaj je organiziran u učeničkom domu novljanske srednje škole. Program uključuje 24-satni nadzor za polaznike i tri kuhana obroka dnevno. Na raspolaganju su tri termina i učenje u tri alata: Blender, Krita i Unity.

  1. Termin: 29.06. – 06.07.
  2. Termin: 06.07. – 13.07.
  3. Termin: 18.08. – 25.08.

Svaki dan počinje jutarnjom tjelovježbom, nakon čega slijede četiri sata nastave. Poslijepodneva su rezervirana za razne aktivnosti: upoznavanje s vrhunskom tehnologijom inkubatora PISMO, osnaživanje komunikacijskih vještina u Inkubatoru društvenih inovacija te zabavne večeri u Centru za mlade i kino. U STEM laboratoriju Novsky, djeca će učiti o microbitu i robotici, a navečer će promatrati zvijezde iz gradskog parka. Također, planiran je cjelodnevni izlet u Park prirode Lonjsko polje. Edukacija o sigurnosti na internetu pomoći će im razviti zdrave navike online ponašanja.

Nemamo more, no imamo najbolji gaming program uz koji svijet videoigara postaje stvarniji nego ikad, prirodne avanture živopisnije, a tehnologija poput robota dostupna svima. Nove avanture naših polaznika su zagarantirane, poručuju iz PISMA, pozivajući djecu i roditelje na prijavu!

Dodatne informacije i prijave dostupne su na web stranici: gamingkamp.hr

Uz Poduzetnički inkubator PISMO powered by A1, kamp organiziraju i Razvojna agencija SIMORA, Sisačko-moslavačka županija te Grad Novska, uz podršku brojnih ustanova: Javna ustanova Regionalni koordinator SMŽ, Srednja škola Novska i Razvojna agencija Grada Novske – NORA te partnera, A1 Hrvatska, Centar za sigurniji Internet te White Shark.

 

 

kocaeli burun estetiği izmit burun estetiği burun estetiği izmit dolgu izmit botox izmit botoks kocaeli dolgu kocaeli botox kocaeli botoks izmit mezoterapi kocaeli mezoterapi mezoterapi