Zajedno do sredstava iz ESI fondova

Naziv projekta:  Zajedno do sredstava iz ESI fondova

Trajanje projekta: 01.10.2016.-31.03.2019. (30 mjeseci)

Projekt se financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj,  u okviru Poziva na iskaz interesa za dodjelu bespovratnih sredstava iz Prioritetne osi 10 – Tehnička pomoć Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.

Projekt je osmišljen kao potpora razvojnim projektima na lokalnoj i regionalnoj razini s ciljem povećanja korištenja dostupnih sredstava iz ESI fondova.

Kroz sustavno informiranje i podupiranje identifikacije, pripreme i provedbe projekata te animiranje, koordiniranje i savjetodavno-edukativnu podršku (potencijalnim) nositeljima projekata iz redova javno pravnih tijela dodatno će se osnažiti kapaciteti za pripremu i realizaciju projekata namijenjenih financiranju iz ESI fondova te posljedično pozitivno utjecati na uravnoteženi regionalni razvoj.

Javna ustanova Regionalni koordinator Sisačko-moslavačke županije u svojstvu regionalnog koordinatora obavlja u skladu s Zakonom o regionalnom razvoju poslove od općeg gospodarskog interesa relevantne za ovaj Projekt.

Identificirani problemi i potrebe na lokalnoj i regionalnoj razini ukazuju na nužnost aktiviranja potencijala i još aktivnije uključivanje u sustav informiranja i podrške (potencijalnim) korisnicima ESI fondova.

Specifični ciljevi projekta:

• Jačanje i razvoj mreže podrške (potencijalnim) prijaviteljima i korisnicima ESI fondova iz redova javnopravnih tijela, kroz savjetodavnu potporu u pogledu pripreme i provedbe projekata
  • Jačanje kapaciteta regionalnih koordinatora za pružanje podrške javnopravnim tijelima u pripremi i provedbi projekata

Projektom se doprinosi dugoročnom osiguranju primjerenih i učinkovitih ljudskih kapaciteta za sustavno podupiranje identifikacije, pripreme i provedbe projekata te informiranje, animiranje, koordiniranje i savjetodavno-edukativnu podršku nositeljima projekata iz redova javno pravnih rijela s područja Sisačko-moslavačke županije kako bi se dodatno aktivirali potencijali za pripremu i realizaciju projekata namijenjenih financiranju iz ESI fondova te posljedično pozitivno utjecalo na uravnoteženi gospodarski razvoj.

Projekt je vrijedan 1.461.479,19 kn od čega je 1.242.257,31 kn ili 85% financirano sredstvima Europske unije, a preostali dio (219.221,88 kn ili 15%) sredstvima prijavitelja.

Aktivnosti projekta:

• Savjetodavna podrška za pripremu i provedbu projekata
  • pružanje savjetodavne podrške za pripremu i provedbu projekata javnopravnim tijelima, odnosno tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravnim osobama s javnim ovlastima s područja SMŽ od strane regionalnog koordinatora tijekom 30 mjeseci provedbe projekta
  • aktivnosti identifikacije i razrade projektnih ideja, pružanje savjeta i stručne podrške za izradu projektnih prijedloga i pripadajuće dokumentacije, izradu projektnih prijedloga i pripadajuće dokumentacije te pružanje savjeta i pomoć vezano uz upravljanje projektom u skladu s ugovorom o dodjeli bespovratnih sredstava
  • Informativno-edukativne aktivnosti za (potencijalne) prijavitelje i korisnike
  • provedba informativno-edukativnih aktivnosti za (potencijalne) prijavitelje i korisnike s područja SMŽ od strane regionalnog koordinatora. Na taj način poboljšati će se informiranost o mogućnostima i provedbi ESI fondova te pružiti potpora jačanju kapaciteta (potencijalnih) korisnika za pripremu i provedbu projekata
  • informativno-edukativne aktivnosti obuhvaćaju pripremu i održavanje radionica, okruglih stolova, sastanaka i konferencija te ostalih aktivnosti za informiranje šire javnosti o mogućnostima financiranja iz ESI fondova, animiranje javnopravnih tijela od interesa za društveni i gospodarski razvoj SMŽ za pripremu i provedbu projekata financiranih iz ESI fondova te koordiniranje aktivnosti jedinica lokalne samouprave u SMŽ s naglaskom na pripremu i provedbu zajedničkih razvojnih projekata koji se mogu financirati iz ESI fondova
  • Jačanje kapaciteta regionalnih koordinatora
  • jačanje kapaciteta regionalnih koordinatora za pružanje podrške javnopravnim tijelima u pripremi i provedbi projekata
  • 5 radionica u trajanju od 40 sati, ukupno 200 sati na temu „Priprema i provedba projekata za ESI fondove“, „Izrada studije izvodljivosti i analiza troškova i koristi“, „Postupci javne nabave u sklopu EU projekata“, „Financijsko upravljanje i kontrola projekata financiranih iz ESI fondova“, „Priprema i provedba projekata za Programe teritorijalne suradnje“
  • Promidžba i vidljivost
  • Upravljanje projektom i administracija