Prekogranična suradnja Hrvatske s Bosnom i Hercegovinom te Crnom Gorom, donijela je projekt pod nazivom „Crown of entrepreneurial ideas for success – CROWN“ koji u partnerskom odnosu provode Razvojna agencija SIMORA, te Poduzetnički centar Tehnopolis iz Nikšića i Zaklada za inovacijski i tehnološki razvitak INTERA iz Mostara. Cilj je ojačati poduzetničke kompetencije s naglaskom na stvaranje inovativnih startup poduzeća kako bi se povećala konkurentnost prekograničnog područja.  Projekt je u vrijednosti većoj od 600 tisuća eura, a provodi se od srpnja 2020. do srpnja 2022. godine.

U Novskoj je tijekom siječnja provedena aktivnost predstavljanja kandidata i njihovih poduzetničkih ideja. Stručnom žiriju predstavilo se 50 kandidata s projektnim idejama, od kojih će odabrati njih  25 najboljih. Stručni žiri su uz direktora RA SIMORA Marija Čelana i voditeljicu Odjela za pripremu i provedbu projekata Javne ustanove RK SMŽ Kristinu Božić Čerkez, činili i direktor Zagrebačkog inovacijskog centra Frane Šesnić, direktor tvrtke OPTIPLAST Danijel Drčić i ravnateljica RA Nora Vida Iličić. Predstavljanju kandidata prethodilo je testiranje kreativnosti i kognitivne snalažljivosti, te upitnik osobnih karakteristika, čime je napravljena selekcija između više od 100 prijavljenih kandidata na samom početku projekta. Za odabrane kandidate slijedi intenzivan period razvoja njihovih projektnih ideja, mnogo edukacija, brainstorminga, studijskih posjeta i brojne druge zanimljivosti. U posljednjim fazama projekta odabrat će se 3 najbolje projektne ideje koje će dobiti po 25.000 EUR vrijednu marketing i crowdfunding kampanju (ukupno 560 tisuća kuna).

Voditeljica projekta Nikolina Radić zadovoljna je odazivom i interesom mladih ljudi za sudjelovanje u projektu CROWN, kaže kako su danas vidjeli mnogo dobrih poduzetničkih ideja te da jedva čekaju pratiti daljnji tijek njihovog razvoja. Poručuje kako će edukacije i mentorsku podršku koju će kandidati dobiti provoditi stručnjaci iz područja ekonomije i poduzetništva te očekuju kako će imati najbolje mlade inovatore koji će potaknuti razvoj cijele regije i zapošljavati mnogo ljudi.

S poduzetničkom idejom sudjelovala je Josipa Bencek predstavivši jedan inovativni projekt sa socijalnim aspektom za pomoć gluhim osobama i osobama s oštećenjima sluha. „Sviđa mi se inicijativa, posebno prepoznavanje mladih u sektoru poduzetništva. Vjerujem da će program koji bude izabran, ujedno biti i koristan društvu u cjelini.“, izjavila je Josipa. „Posebno mi je zadovoljstvo i čast biti dio ovog projekta. Vidjeti u Pismu samo dio sudionika Crown projekta, budi nadu u bolju Hrvatsku. Bez obzira na ishod bilo koga od nas, dobar je osjećaj znati da postoje mladi ljudi sa sjajnim idejama koji ne odustaju već stvaraju nove vrijednosti!“, rekla je Mirela Piršić, sudionica iz Kutine.

Prostor inkubatora PISMO 2 sve je češće mjesto raznih edukacija, usavršavanja ili različitih okupljanja poduzetnika i zasigurno se ucrtao na kartu mjesta na koje treba doći s poduzetničkom idejom ukoliko ju želiš razviti.