Od 1. listopada 2020. do 30. rujna 2022. konzorcij projekta One Block for Educational Credentials  (OBEC) zakoračio je u svijet blockchain tehnologije i njezine upotrebe u nekoliko različitih sektora.

Cilj ovog dvogodišnjeg projekta bio je istražiti koje mogućnosti blockchain tehnologija može pružiti obrazovnom sektoru kada je riječ o izdavanju i provjeri vjerodajnica na pouzdan i transparentan način. Također, cilj je bio i procijeniti može li to značiti važnu korist za ljude koji se kreću po državama, a koji bi mogli imati koristi od bržeg postupka provjere vjerodajnica, a time i bržeg pristupa tržištu rada.

U izvješću kojeg donosimo izloženo je iskustvo projekta i glavne naučene lekcije, rezultirajuće preporuke i relevantne informacije za potporu daljnjim istraživanjima, ulaganjima i inicijativama za uvođenje upotrebe blockchain tehnologije u europskom obrazovnom sektoru. Iskustvo projekta OBEC dovelo je do nekoliko nalaza, među kojima je utvrđeno nekoliko izazova i prepreka koje se moraju riješiti i prevladati prije nego što blockchain tehnologija doista može izraziti svoj puni potencijal. Rezultati projekta rasvijetlili su čimbenike tehnologije koji bi mogli potaknuti inovativne i revolucionarne promjene.

Kako bi se to postiglo, konzorcij OBEC-a utvrdio je nekoliko preporuka koje, među ostalim, uključuju potrebu da se:

1) šire i stave na raspolaganje alati za pomoć koji bi mogli pomoći pojedincima da se uključe na tržište rada;

2) ulaže u poboljšanje razumijevanja dostupnih alata (ESCO sustav, životopis Europassa, Dublinski deskriptori i dodaci diplomi) i njihove prilagođenosti korisnicima;

3) obrati pozornost na način na koji svaka država članica provodi dostupne sustave;

4) ulaže u uspješnu standardizaciju sustava vjerodajnica među europskim državama;

5) koriste alati koje pruža Europska unija kako bi imali nadnacionalno jamstvo da se troškovi upotrebe blockchaina za izdavanje i zaštitu obrazovnih vjerodajnica drže pod kontrolom i da se poštuju standardi privatnosti – ističe se razvoj Europske infrastrukture usluga lanaca blokova (EBSI) kao čimbenik koji bi mogao pomoći u izbjegavanju nekih od tih pitanja i bržoj standardizaciji;

6) kako bi riješili problemi u vezi s privatnošću, institucije mogu odlučiti da neće pohranjivati osjetljive i osobne podatke na blockchainu, već, umjesto toga, koristiti lanac dozvola za pohranu gdje bi se moglo kontrolirati tko provodi validaciju;

7) kako bi se riješile zabrinutosti u vezi s troškovima, istakne pet mogućih opcija;

8) provode politike za guranje dnevnog reda jedinstvenih sustava vjerodajnica koji nalikuju onima koje je iznijela Europska komisija;

9) zalaže za uspostavu odgovarajućih postupaka vrednovanja kako bi se postigla idealna situacija u kojoj su certificirane različite vrste vještina/kompetencija te da se ulaže više resursa u proučavanje dobrih praksi vrednovanja;

10) poveća broj ulaganja u širenje i vidljivost tehnologija lanaca blokova kako bi se riješila pitanja percepcije, a čime se popunjavaju informacijske praznine u pogledu koristi od primjene tehnologije;

11) daju prednosti stvaranju interoperabilnosti.

Navedene preporuke detaljno su navedene u izvješću, zajedno s opisom aktivnosti i iskustva iz projekta OBEC, kao i glavnim naučenim lekcijama.

Pročitajte više:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.60 MB]

Više informacija o projektu OBEC i o svemu što se kroz projekt ostvarilo, pročitajte na LINKU ili putem QR koda:

 

#OBECproject