Naziv natječaja: Natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2023./2024.

Objavljen: Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Prihvatljivi korisnici: financijske potpore dodijelit će se udrugama koje djeluju u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja te planiraju provesti projekte koji su ponajprije izravno vezani uz provedbu mjera zakona, nacionalnih strategija, planova i programa u području odgoja i obrazovanja djece i mladih, a koje su u nadležnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja

Prihvatljivi iznos financiranja:

Najmanji iznos koji se može zatražiti je 6.636,14 eura/50.000,00 kuna, a najveći 19.908,42 eura/150.000,00 kuna. Odobreni iznosi isplatit će se korisnicima u tri rate tijekom školske godine 2023./2024. prema mogućnostima izvršenja proračuna Ministarstva i predvidivoj dinamici provedbe projekta:

• prva rata: 35% od dobivenog iznosa, najkasnije 10 dana po potpisivanju ugovora,
  • druga rata: 30% od dobivenog iznosa, po dostavi prvog izvješća,
  • treća rata: 35% od dobivenog iznosa, po dostavi drugog izvješća.

Prihvatljive aktivnosti:

3 osnovna područja aktivnosti:

P1: Promicanje socijalne uključenosti te očuvanja nacionalnoga i lokalnoga identiteta:

1. Odgoj i obrazovanje za osobni i socijalni razvoj, solidarnost, socijalnu uključenost i opće ljudske vrijednosti;
  2. Odgoj i obrazovanje za mir i nenasilno rješavanje sukoba;
  3. Odgoj i obrazovanje za ljudska prava, odgovornost i aktivno građanstvo;
  4. Odgoj i obrazovanje o štetnosti korupcije i koruptivnim rizicima;
  5. Odgoj i obrazovanje za očuvanje povijesnoga, kulturnoga i hrvatskoga nacionalnog identiteta;
  6. Odgoj i obrazovanje o pravima i očuvanju identiteta nacionalnih manjina, interkulturalizmu i  multikulturalizmu;
  7. Poticanje očuvanja kulturne i prirodne baštine te tradicionalnih obrta.

P2: Unapređenje kvalitete života djece i mladih:

1. Odgoj i obrazovanje o zdravim načinima života, očuvanju prirode i održivom razvoju;
  2. Odgoj i obrazovanje za volonterstvo;
  3. Razvoj poduzetničkih aktivnosti djece i mladih;
  4. Poticanje rada s talentiranom i darovitom djecom i mladima te djece s teškoćama u razvoju.

P3: Poticanje razvoja kompetencija u prirodoslovno-matematičkom području:

1. Odgoj i obrazovanje za STEM;
  2. Odgoj i obrazovanje za financijsku, digitalnu i medijsku pismenost;
  3. Razvijanje vještina i kompetencija u području tehnike te informacijskih i komunikacijskih tehnologija;
  4. Utjecaj tehnike, tehnologije i informatičkih rješenja na zdravlje pojedinca.

Sažetak natječaja: Temeljni ciljevi Natječaja su razviti i provesti učinkovite i održive aktivnosti koje će promicati jednakopravnost, socijalnu uključenost te očuvanje nacionalnog i lokalnog identiteta, pridonijeti razvoju demokratskih načela i aktivnoga građanstva, povećati znanje o ljudskim pravima i aktivnom građanstvu, unaprijediti životne vještine djece i mladih, poticati kreativnost, stvaralaštvo i poduzetničke vještine te zdrave stilove života u djece i mladih, kao i razviti vještine i kompetencije u području tehnike te informacijskih i komunikacijskih tehnologija.

Rok za predaju dokumentacije: 28.7.2023.

Kontakt odjel: Odjel za županijske razvojne programe, obrazovanje@simora.hr, 044 660 115

Link: https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/natjecaji-196/natjecaj-za-dodjelu-bespovratnih-sredstava-projektima-udruga-u-podrucju-izvaninstitucionalnoga-odgoja-i-obrazovanja-djece-i-mladih-u-skolskoj-godini-2023-2024/5609