U posljednje tri godine jedan od najvećih rasta zaposlenosti imala je Sisačko-moslavačka županija, dok je istodobno zabilježen i najveći pad registrirane nezaposlenosti. Nezaposlenost je i prema posljednjim podacima u listopadu bila u padu na godišnjoj razini.  Prema podacima DZS-a, lani je SMŽ imala najveći izvoz na godišnjoj razini. Pa je jasno da se osim radova na obnovi, puno  ulaže u potpore poduzetništva i pronalaženja novih niša za razvoj gospodarstva. Niz prednosti vraća ulagače na to područje.

Iako se podaci o rastu zaposlenosti mogu tumačiti velikim radovima zbog obnove, što i stoji, uzme li se u obzir da je 41 završenih i 40 novootvorenih gradilišta, ipak, nizom novih mjera SMŽ postaje sve privlačnija za ulagače, a što će dodatno popraviti i bolja prometna infrastruktura tj. povezanost sa Zagrebom. No već i sada nova NUTS karta omogućila je veće regionalne potpore poduzetnicima u SMŽ koji ujedno tu imaju i nižu cijenu zemljišta, prireza, komunalne doprinos nego li u Zagrebu. Odnosno, u odnosu na glavni grad niže su cijene zemljišta, komunalnih i vodnih doprinosa do programa regionalnih potpora za mikro, male, srednje i velike poduzetnike. Zbog nove NUTS karte, u SMŽ su to do 70 %, dok je u Zagrebu maksimalno 55%. Iznos stope prireza je maksimalnih 10 % u SMŽ, dok je u Zagrebu visokih 18%.

Analiza HZZ-a napravljena iz podataka HZMO-a, iz kojeg su uzeti podaci za kolovoz u posljednje četiri godine, pokazala je da je u kolovozu ove godine zaposlenost bila veća za 4,1 posto u odnosu na 2019. godinu. Podaci HZZ-a za lanjsku godinu pokazuju da je stopa registrirane nezaposlenosti pala na godišnjoj razini sa 18,5 na 15,2 posto, iako je još uvijek među najvećima u zemlji. Prema podacima za ovogodišnji listopad nezaposlenost je bila 8,9 posto manja u odnosu na prošlogodišnji listopad. Posljednji podaci HZMO pokazuju rast zaposlenosti, ali i rast broja obrtnika slobodnih zanimanja. Podaci DZS-a pokazali su da su u drugom tromjesečju porasle i plaće, 7,3 posto na godišnjoj razini. Prema našoj analizi napravljenoj iz podataka Ministarstva pravosuđa i uprave, Županija je bila u vodećih pet po rastu broja otvorenih tvrtki.  Prema podacima DZS-a za rujan u Županiji je bilo 7.055 registriranih pravnih osoba, od čega najviše trgovačkih društva, a uz to 2.288 obrtnika i slobodnih zanimanja. Velik broj start up-ova vezan je za Novsku i poduzetnički inkubator specijliziran za razvoj video igara koji je ujedno i postao najbrže rastući hrvatski inkubator.

Nekada je SMŽ činila 30 posto hrvatske industrije, posljednjih godina mnoge su industrije pogašene, ali se u posljednje vrijeme događa tzv. reindustrijalizacija. Zaslugama same Županije, ali i niza prednosti koje nudi to područje za ulagače. Jedna od važnijih tvrtki u Županiji je Applied Ceramics, tvrtke koja se bavi tehnologijom za proizvodnju čipova, pa Danieli grupa, tamo je proizvodnju pokrenula i tvrtka Phyox, koja se bavi proizvodnjom mikroalgi… Uglavnom, ulaže se u nove tvornice i elektrane, ali ne izostaje niti ulaganje u poljoprivredu. Osim samih prednosti ulaganja na području Županije, pomaže im i sama Županija i Razvojna agencija SIMORA. Upravo je SIMORA nagrađena kao najbolja europska razvojna agencija u 2020. godini jer je osmislila koncept putem kojeg se mlade nezaposlene ljude prekvalificira i obuči da steknu neka nova znanja i vještine, konkretno znanja u proizvodnji videoigara. Ovaj jedinstveni koncept dao je slijedeće rezultate – 87% je nezaposlenih pri dolasku na prekvalifikaciju dok se po završetku 66% zaposli.

Sisačko-moslavačka županija, uz ostale poticajne mjere za gospodarstvo, provodi program „HBOR-subvencija kredita“ koji je namijenjen mikro, malim i srednjim subjektima malog gospodarstva: trgovačkim društvima, obrtima, fizičkim osobama koje samostalno obavljaju djelatnost, OPG-ovima, zadrugama i profitnim ustanovama koje ulažu na području Sisačko – moslavačke županije, neovisno o sjedištu odnosno prebivalištu. Ovom kreditnom linijom odobreni krediti odnose se na projekte mladih poduzetnika, žena i početnika, investicije privatnog sektora odnosno obrtna sredstva. Na sve odobrene kredite Županija subvencionira kamatnu stopu fiksno za cijelo vrijeme trajanja kredita tijekom razdoblja korištenja, počeka i otplate tako da je za poduzetnike kamatna stopa 0%. Kako na HBOR kreditnu liniju Županija će, kako su prošli mjesec najavili, subvencionirati i kamate na zajmove HAMAG BICRO-a. Ukupan planirani iznos sredstava subvencija Sisačko-moslavačke županije po programima iznosi ove godine1,5 milijuna kuna.

„U ovoj godini odobren je 21 beskamatni kredit ukupne vrijednosti investicija od  35,6 milijuna kuna. To su značajne investicije poduzetnika na području Sisačko-moslavačke županije. Putem beskamatnih kredita cilj nam je omogućiti razvoj poslovanja postojećih poduzetnika, obrtnika što u konačnici znači otvaranje novih radnih mjesta i osiguravanje dobre plaće. Dobre plaće su nam najvažnije za ostanak ljudi na području naše Županije. Isto tako ako mladi ljudi imaju dobra mjesečna primanja, ako imaju sigurno radno mjesto odlučit će se i na zasnivanje obitelji“, rekao je nedavno župan Celjak i dodao kako je zadovoljan pozitivnim pokazateljima uspješnosti mjera koje prema poduzetnicima provodi Sisačko-moslavačka županija. Sufinanciraju se i kamate na zajmove HAMAG BICRO-a. I to u konačnici omogućuje investicije od 0% kamate.

Sisačko-moslavačka županija kroz svoju Razvojnu agenciju SIMORA ima i centar za usluge na jednom mjestu u sklopu kojega pruža pomoć potencijalnim ulagačima te postojećim poduzetnicima da uz što manje birokratskih prepreka, problema i kašnjenja, pokrenu i razviju poslovanje na području Sisačko-moslavačke županije. Opseg djelatnosti obuhvaća i segment pružanja usluga postojećim i potencijalnim investitorima (davanje točnih i pravovremenih informacija o administrativnim zahtjevima, o raspoloživoj radnoj snazi, cijenama komunalija, procesu ishodovanja raznih dozvola, ponude poslovnih zona itd. Dodatna potpora zapošljavanju i razvoju poduzetništva je i mjera samozapošljavanja koju provodi Hrvatski zavod za zapošljavanje. SI-MO-RA pruža pomoć pri izradi poslovnih planova i cjelokupne dokumentacije koja se predaje uz Zahtjev za dodjelu potpore za samozapošljavanje bez naknade. Prosječno se 2 osobe u mjesec dana zaposle zahvaljujući Simorinim poslovnim planovima kreiranim za njih.