Učenici, škole i učenički domovi diljem Hrvatske mogu dobiti do 10.000 kuna za kampanje i projekte borbe protiv klimatskih promjena. Rok za prijave je 14. prosinca 2019.

Platforma za međugrađansku solidarnost CROSOL i Zaklada SOLIDARNA, kroz projekt “Prema otvorenoj, pravednoj i održivoj Europi u svijetu – Projekt predsjedanja EU 2019.-2021.”, podržat će škole, učeničke domove i školske klubove u njihovom snažnijem javnom djelovanju tijekom predsjedanja RH Vijećem EU od 01. siječnja do 30. lipnja 2020. godine.

S tim ciljem otvaraju poziv na dostavu projektnih prijedloga putem kojeg učenici, škole i učenički domovi diljem Hrvatske mogu dobiti do 10.000 kuna za kampanje i projekte borbe protiv klimatskih promjena.

Učenici sami mogu osmisliti temu vezanu za klimatske promjene, no kao pomoć i inspiraciju CROSOL i SOLIDARNA postavljaju problemska pitanja poput: Imate ideju kako EU i Republika Hrvatska kao njezina članica mogu zaštititi europske i svjetske šume, od Medvednice preko Karpatskog gorja do Amazone? Hrvatska je bogata izvorima pitke vode. Što možemo učiniti da ih zaštitimo? Zrak koji udišemo postaje sve zagađeniji. Što Hrvatska i EU mogu učiniti kako bi nam osigurale čist i zdrav zrak? U vašem gradu se otpad ne odvaja ili se iz kontejnera prelijeva na ulicu, a imate ideju kako to EU i Republika Hrvatska mogu popraviti?

Pri izradi projekata pozivaju učenike da razmisle kako klimatske promjene utječu na vaše gradove i mjesta (npr. kolike su štete od požara i poplava), što mogu učiniti vezano za predložene teme i što žele da političari u Hrvatskoj i EU učine po tom pitanju za vrijeme predsjedanja RH Vijećem EU.
Učenici mogu smisliti aktivnosti poput uličnih akcija, javnih kampanja, street arta, debate/tribine i dr.

Ukupan iznos financijskih potpora u okviru ovog poziva, koji će biti raspodijeljen na 8 do 15 dobitnika potpora, iznosi 80.000 kuna. Potpore će biti ravnomjerno raspoređene na sve 4 teme natječaja, ovisno o kvaliteti i broju prijava.

Maksimalni iznos potpore iznosi 10.000 kuna.

Vremensko razdoblje provedbe podržanih projektnih prijedloga je od 13. siječnja 2020. do 30. lipnja 2020. godine, a finalni rok za podnošenje prijava je 14. prosinca 2019. godine.

* Sve informacije vezane uz natječaj dostupne su na web stranici Zaklade Solidarna:  https://www.solidarna.hr/site/article/poziv-na-dostavu-projektnih-prijedloga-ucenicke-akcije-protiv-klimatskih-promjena-3/hr-HR