Kažu da lastavice na svojim repovima donose proljeće pa se 19.3. obilježava i Svjetski dan lastavica, za našu županiju važan dan budući da se u pitomoj savskoj dolini smjestila Mužilovčica, selo lastavica. Većina objekata u Mužilovčici imaju lastavičja gnijezda, a tijekom boravka u našim krajevima, od ožujka pa do listopada, lijepo je uživati u njihovom razigranom letu tijekom kojega uglavnom love kukce za ishranu.

Nažalost, opadanjem broja kukaca uslijed čestih špricanja i ostalih zagađenja okoliša, pada i broj lastavica. Osim smanjenja broja kukaca, uzrok pada lastavičje populacije svakako je i uništavanje njihovih gnijezda.

Uz Svjetski dan lastavica valja razmotriti naše postojanje u prirodi. Mi smo dio prirode, tu smo da uživamo u ptičjem pjevu, a ne da ga uništavamo. Suživot s prirodom, a ne borba protiv nje.