U prostoru Poduzetničkog inkubatora PISMO powered by A1 održano je predstavljanje strateškog projekta – Centar gaming industrije u Novskoj (CGI). Projekt vrijedan 60 milijuna eura provodi Javna ustanova Regionalni koordinator SMŽ uz partnerstvo sa Sisačko-moslavačkom županijom, Gradom Novska te Razvojnom agencijom SIMORA. Projekt započinje s provedbom ove godine, a sredstva su osigurana kroz Fond pravedne tranzicije. Predstavljanju projekta prisustvovali su ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, novljanska gradonačelnica Marija Kušmiš te ravnateljica Regionalnog koordinatora Sisačko – moslavačke županije Andreja Šeperac.

Prema projektu, Centar gaming industrije u Novskoj uključuje izgradnju nekoliko objekata na 9 hektara zemljišta u Poduzetničkoj zoni Novska. Zgrada fakulteta koji se prostire na 12.000 kvadrata i studentskog doma od 5000 kvadrata, uz sve studentske sadržaje poput restorana i ugostiteljskih objekata, tu su i bazen te sportska dvorana. Studenski dom imat će 201 ležaj, a akcelerator 200 radnih jedinica i moderno opremljeni VR studio. Inkubator za testiranje videoigara ima 2500 sjedećih mjesta. Sve je povezno sa širokim sustavom prometnica, a predviđen je i niz sportskih igrališta, rukometno, nogometno, odbojkaško igralište, golf vježbalište, teretana na otvorenom te teniski tereni. Projektom je predviđena i energana.

Predstavljanje su pratili direktor Razvojne agencije Simora Darjan Vlahov, zamjenik župana Mihael Jurić, zamjenik gradonačelnice Novske Siniša Kesić i djelatnici resornih Ministarstava.

„Zahvalni smo svima koji su prepoznali ono što radimo u Sisačko-moslavačkoj županiji i Novskoj. Mi smo prije nekoliko godina iskoristili priliku, i u našoj županiji razvili sasvim jednu novu te modernu industrijsku granu – industriju videoigara. Ona konstantno bilježi rast i to je bio naš povod da se okrenemo u tom smjeru“, izjavila je ravnateljica Regionalnog koordinatora Sisačko – moslavačke županije Andreja Šeperac.

„A1 Hrvatska sustavno pokreće i podržava projekte koji na odgovoran način doprinose razvoju gaming industrije. Populariziramo je najvećim gaming druženjima poput Reboot InfoGamera powered by A1 i A1 Adria League, a platformom #BoljiOnline, educiramo gamere o ponašanju u online svijetu i potičemo fair-play. Isto tako, projektima razvoja znanja i vještina mladih potičemo njen rast. Upravo je educiranje mladih temelj naše uspješne višegodišnje suradnje s PISMO powered by A1 i iznimno smo ponosni što će realizacijom projekta ‘Centar gaming industrije’, prvi hrvatski gaming inkubator postati vodeći regionalni centar gaminga“, izjavila je Iva Ančić, rukovoditeljica brenda, marketinških komunikacija i digitalnog poslovanja.

„Spoznajući benefite gaming industrije, sredina koja je do 2018. godine bila neprepoznatljiva, danas je predvodnik digitalne transformacije, a projekt Centra gaming industrije vrijedan preko 50 milijuna eura rezultat je toga. U Novskoj pokrećemo trendove, obnovljene su brojne zgrade, uveden je srednjoškolski smjer tehničar za razvoj videoigara te besplatan engleski jezik u vrtićima, aktivno djeluje preko 80 startup-ova, a nakon 30 godina pokrenuta je i stanogradnja – privatna i javna. U godini koja slijedi, očekuje nas puno posla, no Centar gaming industrije je uzlazna putanja, kako za Novsku, tako i za cijelu Hrvatsku.“, poručila je gradonačelnica Novske, Marija Kušmiš

„Ovo je sjajan projekt. U posljednje dvije godine, ishodovali smo svih 6 građevinskih dozvola, osigurali smo sredstva putem Fonda za pravednu tranziciju. Srednja škola Novska i Tehnička škola u Sisku imaju smjer za razvoj videoigara i smjer za robotiku. Nove industrije, nove tehnologije, novi su smjer za SMŽ. Očekujemo dolazak mladih i nova zapošljavanja. Ovo će biti i centar razvoja SMŽ. Čekamo odluku o financiranju, potom slijedi nabava i izgradnja.“, poručio je župan Ivan Celjak.

Imamo mlade ljude koji su doselili u Novsku, pokrenuli svoju tvrtku i danas zapošljavaju 10 developera. Kad vidite koliko se u 5 godina nakupilo emocija, svaka kuna uložena od Vlade Republike Hrvatske nije uzalud potrošena. Ovo nije priča o gamingu, o videoigrama, ovo je riječ o kreativnoj industriji. Napuštena derutna zgrada Pisma 1, danas je Poduzetnički inkubator SMŽ. Okupljaju se mladi informatičari, dizajneri, tehničari iz cijele Hrvatske. Započeli su nešto, što će se nadam se eksplodirati u pozitivnom smjeru. Ovdje se educiraju i oni koji će raditi u dizajniranju, te čitavom nizu drugih poslova…“, rekao je ministar Piletić.

„Uvijek je lijepo doći u Novsku, osjeća se razvojna atmosfera. Definitivno je Novska i SMŽ s ovim projektom dobar primjer ulaganja kroz EU fondove. Čestitam svima na hrabrosti i vizionarstvu. Super je za Hrvatsku i Novsku. Svi svjetski trendovi, govore da će digitalizacija biti još veća. Na valu ste toga trenda. Fond za pravednu tranziciju – nudi jednu tranziciju za ona područja koja su suočena s drugim socioekonomskih problemima, nisu okolišno toliko prihvatljive; ovim projektom omogućit ćemo da se povuče ekonomiju, stanovnike ka novom pozitivnom valu,“ rekao je ministar Erlić.

Za ovaj projekt koji je izradila tvrtka Trames d.o.o., ishodovano je svih šest građevinskih dozvola. Natječaj Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije spreman za Centar gaming industrije očekuje se u prvom kvartalu ove godine, a nakon toga i objava nabave za izvođača radova. Sami početak radova očekuje se do kraja 2024. godine!