Maja Vrban mlada je osoba koja u Razvojnoj agenciji SIMORA radi od 2017. godine i dolazi iz Siska. Od tada do danas radila je na nizu projekata koji su mijenjali sredine u kojima se provode. Više od 3 tisuće ljudi korisnici su upravo takvih projekata. Zašto su joj društveni projekti najdraži te kako poboljšavaju socijalne usluge na području SMŽ samo su neka od pitanja koja smo joj postavili. Upoznajte Maju i projekte na kojima radi.

Kako je započela priča s provođenjem projekata koji se bave socijalnim uslugama?

U svibnju 2018. godine sam tijekom stručnog osposobljavanja dobila priliku raditi na projektu “Inovativnim pristupom do zapošljavanja u Sisačko-moslavačkoj županiji” čiji je prijavitelj RA SI-MO-RA, a partneri na projektu Tehnička škola Sisak, Tehnička škola Kutina, HZZ PU Sisak i HZZ PU Kutina. Tijekom 30 mjeseci provedbe projekta ukupno 130 pripadnika ranjivih skupina (žene, mladi od 15 do 29 godina, osobe s invaliditetom, starije osobe, dugotrajno nezaposlene osobe, Romi) sudjelovalo je na edukacijama čiji je cilj bio potaknuti njihov poduzetnički duh provodeći edukacije o izradi poslovnih planova, pokretanju startupova, prodajnim vještinama, marketingu i društvenim mrežama, društvenom poduzetništvu i crowdfundingu kao izvoru financiranja.

Prvi projekt sa voditeljskim mjestom bio je?

Voditeljica projekta „Dom izvan doma“ čiji je prijavitelj Grad Novska, a partneri Centar za socijalnu skrb Novska i Centar za pružanje usluga u zajednici Lipik postala sam u lipnju 2020. godine. Projektom su financirane aktivnosti pružanja podrške i stvaranja boljeg i sigurnijeg okruženja za djecu i mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi, s problemima u ponašanju i teškoćama u razvoju, pružanje psihosocijalne pomoći roditeljima i članovima obitelji te osnaživanje i jačanje kapaciteta stručnog osoblja kroz edukacije i razmjene iskustva. Uspostavljanjem usluge poludnevnog boravka i zapošljavanjem koordinatora dnevnih aktivnosti stvoreni su uvjeti za podršku pojedincu i članovima obitelji te je ojačan socijalni aspekt kvalitete života na području grada Novske.

Znamo da si kroz jedan projekt pokrenula zajednicu u Jasenovcu. O čemu se radi?

U rujnu 2020. godine postala sam voditeljica projekta „Svi smo mi zajednica“ čiji je prijavitelj Općina Jasenovac, a partneri Centar za pomoć i njegu Jasenovac i Udruga mladih Komarac Jasenovac. Projektom su financirane aktivnosti pružanja podrške starijim osobama i uključivanja u aktivnosti koje su primjerene njihovim interesima i sposobnostima, s ciljem poboljšanja kvalitete života te osnaživanje i jačanje kapaciteta stručnog osoblja kroz edukacije, razmjene iskustva i studijsko putovanje.
Uređen je i uspostavljen prostor za druženje u kojem su zaposlene dvije koordinatorice društvenih aktivnosti, a u kojem se starijim osobama omogućuje boravak u uvjetima sigurnog i mirnog okruženja. Organiziranim aktivnostima, informatičkim, kreativnim, kulturnim i zabavnim radionicama, organiziranim izletima i obilježavanjem važnih info dana doprinijelo se većoj socijalnoj uključenosti, kvaliteti provođenja slobodnog vremena te zadovoljenju društvenih potreba starijih osoba na području općine Jasenovac.

Imaš li najdraži projekt?

Ne mogu izdvojiti koji mi je najbolji budući da sam tijekom provedbe na svakome od projekata naučila nešto novo, upoznala nove ljude i susrela se s raznim životnim pričama. Naučila sam da su za uspješnu provedbu projekta potrebna aktivna uključenost i komunikacija između svih dionika, dobar protok informacija, složena dokumentacija i dobar projekt menadžer iz PT2. 😊

Radi se uglavnom o projektima koji poboljšavaju socijalne usluge na području SMŽ, ispunjava li te to kao osobu?

Apsolutno me ispunjava u pozitivnom smislu. Budući da je svaki projekt zasebna priča i da se radi o različitim ciljnim skupinama, od djece, starijih osoba do stručnog osoblja nema boljeg osjećaja nego kad nakon mjeseci rada i truda vidite poboljšanje i pozitivne rezultate u zajednici na području na kojem se provodi projekt.

Kako projekti na kojima si radila funkcioniraju po završetku? Ostaju li neke aktivnosti, koriste li se uređeni prostori?

Većina prijavitelja ulaže napore kako bi se projektne aktivnosti nastavile provoditi i nakon službenog završetka projekta, ali nažalost često im nedostatak financijskih sredstava ne omogućava navedeno. Sva kupljena oprema i adaptirani prostor ostaju u vlasništvu prijavitelja te prijavitelj preuzima odgovornost za daljnju financijsku i organizacijsku strukturu.

Brze pitalice:

Pisanje ili provedba projekata? – Provedba
Gradovi ili općine? – Oboje
Bolji suradnici su žene ili muškarci? – U pravilu je lakše raditi s muškarcima jer su puno jednostavniji, ali više sam surađivala sa ženama, tako da žene.
Početna ili završna konferencija? – Završna

_______________________________________________________________________

Maju kolege vrlo često zovu Zmaja! Osim što je hrabra i odlučna, izuzetno je vesela osoba. Upravo zato projekti koje ona vodi poboljšavaju uvjete života ljudi na području Sisačko-moslavačke županije. Sretno dalje!