Središnji državni ured za demografiju i mlade organizirao je konferenciju „Mladi – pokretači suvremenih industrija“ kojom je Ured službeno započeo obilježavanje 2022. godine kao Europske godine mladih. Konferencija se održala u Poduzetničkom inkubatoru PISMO powered by A1, a započela je uvodnim govorom Željke Josić, državne tajnice Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.

Uvod u konferenciju kratkim govorom uveličao je i Josip Jagodar, predsjednik Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske, dok su se putem video prijenosa konferenciji priključili povjerenica Europske unije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica kao i Sarah El Haïry, državna tajnica za mlade Republike Francuske kao zemlje predsjedateljice EU. Konferenciji su prisustvovali i Marin Piletić, gradonačelnik Novske, Vlasta Mesić iz ureda župana Sisačko-moslavačke županije, te Josip Pekušić, UN-ov delegat.

Ponajbolji mladi hrvatski inovatori i predstavnici industrije videoigara sudionicima konferencije predstavili su svoje inovacije, video igre i poslovne projekte te su sudjelovali u raspravi o mladima kao pokretačima i nositeljima pozitivnih društvenih promjena.

Godina 2022. proglašena je Europskom godinom mladih, a Europska komisija će tijekom cijele godine koordinirati niz aktivnosti u bliskoj suradnji s Europskim parlamentom, državama članicama, regionalnim i lokalnim tijelima, organizacijama mladih i samim mladima. Mladi će Europljani imati brojne mogućnosti za stjecanje znanja, vještina i kompetencija za svoj profesionalni razvoj te za jačanje građanskog angažmana u oblikovanju budućnosti Europe.

Autor: I. Matanović
Foto: T. Koran