Naziv natječaja: 72.01. Potpora za ograničenje u gospodarenju šumama

Objavljen:  Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju

Prihvatljivi korisnici:

Šumoposjednici

Prihvatljivi iznos financiranja:

Najniža vrijednost javne potpore po korisniku iznosi 750 EUR tijekom pet (5) godina, tj 150 EUR godišnje.

Najviša vrijednost javne potpore po korisniku iznosi 700.000 EUR tijekom pet (5) godina, to jest 140.000 EUR godišnje.

Uvjeti prihvatljivosti za ostvarivanje potpore u postupku dodjele potpore:

1. a) provodi se na području Republike Hrvatske
  2. b) propisane mjere moraju biti evidentirane u važećem šumskogospodarskom planu, što se dokazuje potvrdom iz članka 7. stavka 2. ovoga Pravilnika
  3. c) šumskogospodarski plan mora biti važeći u trenutku ishođenja potvrde iz članka 7. stavka 2. ovoga Pravilnika i tijekom postupka dodjele potpore
  4. d) minimalni zbroj površina prijavljenih katastarskih čestica za koji se može ostvariti potpora je 1 (jedan) hektar
  5. e) ako korisnik na istoj prijavljenoj površini ima više vrsta ograničenja, potporu za tu površinu može dobiti za jednu mjeru iz podstavka h) ovoga stavka i to onu koja je najpovoljnija za korisnika
  6. f) potpora je prihvatljiva isključivo za katastarske čestice ili njihove dijelove za koje su propisane mjere,koje se nalaze u obuhvatu ekološke mreže i koje su navedene u potvrdi iz članka 7. stavka 2. podstavaka d), e) i f)
  7. g) nije ostvarena/isplaćena potpora za iste mjere iz podstavka h) ovoga stavka iz drugih izvora i fondova/instrumenata/sredstava Europske unije za istu površinu za koju se podnosi zahtjev za potporu unutar ove intervencije
  8. h) mjere za koje se može ostvariti potpora predstavljaju glavne mjere očuvanja ciljanih vrsta i područja ekološke mreže u šumama kojima se održivo gospodari i navedene su u tablici Priloga 2. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika, a odnose se na:
  9. obveza ostavljanje 10 m³ suhe drvne mase po hektaru
  10. obveza ostavljanje 15 m³ suhe drvne mase po hektaru
  11. obveza ostavljanje 3 % mrtvog drva i/ili
  12. uskrata obavljanja gospodarske djelatnosti ili uporabe dobara (»No management«).
  13. i) iznos potpore za dodjelu mora biti jednak ili veći od najniže propisane vrijednosti javne potpore.

Sažetak natječaja

Šumoposjednici čije se šume nalaze unutar područja ekološke mreže Natura 2000 imaju gubitke i dodatne  troškove koje je nužno kompenzirati kako bi mogli zadržati prakse i povećati interes za održivo gospodarenje šumama i održavanje bioraznolikosti. Potpora unutar ove intervencije dodjeljuje se korisnicima po hektaru šume u obuhvatu područja ekološke mreže Natura 2000 Republike Hrvatske kao naknada za ograničenje u gospodarenju za propisane mjere za šume u obuhvatu područja ekološke mreže.

Potpora se isplaćuje godišnje tijekom pet godina korisnicima s kojima je sklopljen ugovor o financiranju. Prihvatljivi korisnici su šumoposjednici kako je definirano Zakonom o šumama, a dodjela potpore se provodi na temelju otvorenog natječaja u skladu s uvjetima propisanim Pravilnikom o provedbi intervencije 72.01. Potpora za ograničenje u gospodarenju šumama.

Rok za predaju dokumentacije:

Od 5. studenog 2024. godine od 12:00h do 13. prosinca 2024. do 12:00h

Kontakt odjel: