Zajednička inicijativa Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja objavila je Poziv za predlaganje umjetničko-edukativnih programa i/ili radionica za „Ruksak (pun) kulture“ za 2023. godinu.

Prihvatljivi korisnici: vrtići, osnovne i srednje škole (korisnici ovoga programa su djeca od 3 godine i učenici od 6 do 18 godina)

Planirana financijska sredstva: 265.445,62 eura / 2.000.000,00 kn godišnje

Sažetak natječaja:

Program omogućuje dostupnost i približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima, razvijanje njihova kreativnog obrazovanja, senzibilizira djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture te omogućuje djeci i mladima pristup svim vrstama umjetnosti i kulture. Program upoznaje djecu i mlade s umjetničkim i kulturnim djelima, odnosno izričajem visoke kvalitete i profesionalnih standarda, pokrivajući široko područje:

 • izvedbene umjetnosti
 • vizualnu umjetnost
 • filmsku umjetnost
 • književnost
 • kulturnu baštinu, sve inovativne kulturne prakse.

Ciljevi Programa su, uz ostalo, omogućiti djeci i mladima u vrtićima, osnovnim i srednjim školama sudjelovanje u kulturnim programima koje vode profesionalci, nadalje omogućiti pristup širokom području kulturnoga izraza, odnosno mogućnost razvoja i razumijevanja kulture u svim njezinim oblicima te pomoći vrtićima i školama da se sami uključe u različite oblike kulturnih programa.

Provoditelji programa su:

 • profesionalni umjetnici
 • studenti umjetničkih akademija uz mentorstvo profesora.

Ključni kriteriji za odabir kulturno-umjetničkih programa/radionica koji se provode u sklopu „Ruksaka“ su:

 • usklađenost sadržaja s ciljevima Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije;
 • održivost programa u smislu daljnjeg širenja u sredini u kojoj je prezentiran;
 • prilagođenost uvjetima izvođenja u prostorima vrtića, škola i centara za odgoj i obrazovanje uz jednostavne i prenosive rekvizite;
 • upisanost predlagatelja iz područja kazališne djelatnosti u Očevidnik kazališta;
 • visoka razina umjetničke kvalitete i profesionalnih standarda umjetničkih i kulturnih programa

Rok za predaju dokumentacije: 6.2.2023.

Kontakt odjel: Odjel za županijske razvojne programe, obrazovanje@simora.hr, 044 660 115

Link: https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/natjecaji-196/poziv-za-predlaganje-umjetnicko-edukativnih-programa-i-ili-radionica-za-ruksak-pun-kulture-za-2023-godinu/5267