Cilj ovog Poziva (EU4BCC) je potpora održivom gospodarskom razvoju i otvaranju novih radnih mjesta u EaP državama (Istočno partnerstvo – inicijativa koja ima za cilj produbiti i ojačati odnose između EU i njezinih država članica i država: Armenija, Azerbajdžan, Bjelorusija, Gruzija, Moldavija i Ukrajina) pomažući rastu malih i srednjih poduzeća, a osobito promicanjem trgovine, poticanjem unutarnjih ulaganja i njegovanje poslovnih veza s poduzećima u EU.

Posebni cilj je jačanje kapaciteta lokalnih poslovnih udruga Istočnog partnerstva u promicanju trgovinskih odnosa s EU kroz različite vrste djelovanja.

Aktivnosti unutar EU4BCC organizirane su na sektorskoj osnovi što će omogućiti strateški pristup, ciljajući na posebne potrebe i mogućnosti svakog sektora te dopuštajući stvaranje saveza između poduzeća iz EU i Istočnog partnerstva na sektorskoj i specifičnijoj osnovi.

Aktivnosti se mogu provoditi u sljedećim sektorima:

  • vino,
  • turizam,
  • tekstil,
  • kreativne industrije.

Aktivnosti trebaju obuhvatiti što je više moguće tri od sljedećih pitanja:

  • ravnopravnost spolova;
  • poslovne mogućnosti otvorene Ugovorima o istočnom partnerstvu potpisanim između EU i Zemalja istočnog partnerstva;
  • institucionalna izgradnja, dobre prakse, mjerenje performansi, benchmarking, suradnja između poduzeća;
  • prijenos znanja, prijenos tehnologije, sinergije s postojećim mrežama poput Enterprise Europe Network;
  • otvaranje novih radnih mjesta i smanjenje siromaštva;
  • poduzeća u ruralnim područjima kojima upravljaju žene i muškarci.

Aktivnosti zajednički provodi partnerstvo sastavljeno od EU partnerske organizacije i partnerske organizacije iz neke od 6 država Istočnog partnerstva (najmanje po jedna iz države EU i jedna iz države Istočnog partnerstva). Vremenski okvir za provedbu aktivnosti je od 1. prosinca 2021. do svibnja 2022. godine.

Maksimalni iznos: 60 000 EUR (5 % troškova snose prijavitelji)

Rok za podnošenje prijedloga: 30. rujna 2021. u 17:00 h

Prijave se podnose klikom na „Submission system“ na: https://connectingcompanies.eu/index.php/calls/

Kontakt: RA SIMORA, EU odjel, euodjel@simora.hr