Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine otvorilo je prijave za radionicu Registar zelene infrastrukture koja je namijenjena jedinicama lokalne samouprave.

Ministarstvo je provelo postupak modernizacije i nadogradnje Informacijskog sustava prostornog uređenja (ISPU), što između ostalog uključuje i izradu novog ISPU modula Registar zelene infrastrukture. Registar zelene infrastrukture omogućava prikupljanje svih podataka o zelenoj infrastrukturi u općinama i gradovima na jednom mjestu, kao i praćenje razvoja zelene infrastrukture te evidentiranje obuhvata zahvata Strategija zelene urbane obnove i projekata identificiranih u Strategijama. Svi podaci bit će javno dostupni.

Uredba (EU) 2024/1991 o obnovi prirode od 24. lipnja 2024. godine, koja je stupila na snagu i izravno se primjenjuje u svim državama članicama, propisuje obvezu država članica osigurati da do 31. prosinca 2030. godine ne dođe do gubitka urbanih zelenih površina i prekrivenosti gradova krošnjama stabala te propisuje obavezu od 1. siječnja 2031. godine povećavati ukupna nacionalna područja urbanih zelenih površina. S obzirom da će Registar zelene infrastrukture služiti i za praćenje trenda povećanja ukupnog područja zelenih površina u općinama i gradovima, Ministarstvo organizira edukacijske radionice s ciljem upoznavanja predstavnika općina i gradova s načinima unosa podataka o zelenoj infrastrukturi u Registar.

Prva uvodna radionica na kojoj će sudionicima bit inicijalno predstavljen Registar zelene infrastrukture i terminski plan za održavanje budućih edukacijskih radionica po regionalnim središtima u cijeloj Republici Hrvatskoj održat će se 7. listopada 2024. u Zagrebu, od 13:00 – 16:00 sati, u prostorijama Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Ulica Filipa Vukasovića 1.

Sudjelovanje je besplatno. Prijava je moguća putem sljedeće poveznice: PRIJAVA