U sklopu Erasmus+ projekta ECOPATH, u Dresdenu (Njemačka) je održana međunarodna radionica posvećena razvoju kurikuluma temeljenog na gamificiranom pristupu učenju. Radionica je okupila sve projektne partnere s ciljem zajedničkog rada na prvom nacrtu kurikuluma za takozvani Gamebook, inovativni obrazovni alat usmjeren na prijenos znanja i vještina iz područja kružnog gospodarstva i ESG (Environment, Social, and Governance) načela.

Projekt ECOPATH nastao je kao odgovor na rastuće klimatske izazove i potrebu za održivijim poslovanjem unutar europskih malih i srednjih poduzeća (MSP). Kroz projekt se razvijaju alati koji će olakšati edukaciju zaposlenika i trenera u području kružnog gospodarstva te pomoći poduzećima u ispunjavanju zahtjeva nove EU Direktive o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD).

Tijekom održane radionice, projektni partneri predstavili su prvi nacrt kurikuluma za Gamebook, definirali obrazovne ciljeve, ishode učenja i pristup vrednovanju znanja, razmjenjivali iskustva u razvoju gamificiranih obrazovnih sadržaja, te razgovarali o mogućnostima uvođenja mikrokvalifikacija za polaznike Gamebooka. Kroz zajednički rad, naglasak je stavljen na kreiranje praktičnog i korisnog obrazovnog sadržaja koji je prilagođen stvarnim potrebama MSP-ova.

Ova radionica bila je i prilika za osvrt na prethodne aktivnosti projekta koje su rezultirale s nekoliko ključnih informacija za daljnju razradu i izradu kurikuluma i Gamebooka, kao što su: postoji značajan nedostatak znanja među MSP-ovima o zakonodavnim zahtjevima, ESG izvještavanju i kružnom gospodarstvu; korisnici su željni konkretnih i praktični alati i primjera iz stvarnog života o implementaciji ovakvih načela u postojeća poslovanja; ESG i kružno gospodarstvo još su relativno novi pojmovi za mnoge MSP-ove, ali postoji snažna volja za učenjem i promjenama.

Radionica u Dresdenu bila je izuzetno vrijedna platforma za suradnju i razmjenu znanja među projektnim partnerima te korak naprijed u razvoju obrazovnih rješenja koja će pomoći europskim MSP-ovima u tranziciji prema održivijem poslovanju.

 

Podsjećamo, ciljevi projekta ECOPATH obuhvaćaju pružanje podrške malim i srednjim poduzećima kako bi se bolje pripremili za poboljšanje vlastitog utjecaja na okoliš, te stvaranje kapaciteta edukatora za odrasle osobe sa svrhom bolje integracije znanja vezanih uz kružno gospodarstvo. Projekt ECOPATH financiran je iz programa Erasmus+, u ukupnoj vrijednosti od 250.000,00 €, u trajanju od 30 mjeseci (2024. – 2027.), a okuplja partnere iz Švedske, Hrvatske, Njemačke, Irske i Španjolske.

Za više informacija o projektu:

Kontakt: Filip Belošević, fbelosevic@simora.hr