Objavljen je prvi newsletter projekta TWINUP4CE – Improving workforce skills for the twin transition in peripheral and rural Central Europe, koji donosi pregled dosadašnjih aktivnosti, ključnih ciljeva projekta te koraka koji slijede u njegovoj provedbi.

Zelena i digitalna tranzicija ubrzano mijenjaju tržište rada. Nova tehnologija, digitalizacija i sve veća potreba za održivim gospodarstvom stvaraju potražnju za novim znanjima i vještinama, a regije, poslodavci i obrazovne institucije moraju se tome prilagođavati. Upravo se tim izazovima bavi TWINUP4CE, projekt koji povezuje partnere iz Hrvatske, Slovenije, Češke, Poljske i Mađarske s ciljem jačanja vještina radne snage i boljeg povezivanja potreba tržišta rada s obrazovnim sustavima.

U prvom newsletteru predstavljena je dosadašnja provedba projekta, koji je službeno započeo početkom 2026. godine početnim sastankom projektnih partnera održanim u Sloveniji. Bio je to prvi korak u uspostavljanju zajedničkog načina rada, upoznavanju partnera i dogovoru oko ciljeva, aktivnosti i očekivanih rezultata projekta.

Od analize potreba do konkretnih rješenja

Jedan od prvih koraka u provedbi projekta bio je prikupljanje informacija o stanju na tržištu rada i potrebama za vještinama u partnerskim regijama. Provedena su istraživanja među relevantnim dionicima kako bi se bolje razumjeli postojeći nedostaci u znanjima i kompetencijama te izazovi koje donosi zelena i digitalna tranzicija. Dobiveni rezultati poslužit će kao temelj za daljnji rad i razvoj rješenja koja će biti prilagođena stvarnim potrebama pojedinih regija.

Newsletter također donosi informacije o razvoju zajedničkog metodološkog okvira koji će projektnim partnerima pružiti smjernice i praktične alate za analizu regionalnih potreba, uključivanje dionika i planiranje aktivnosti usmjerenih na razvoj radne snage. Zajednički pristup pritom će omogućiti i lakšu razmjenu znanja i primjera dobre prakse među regijama.

Što nas očekuje u nastavku projekta?

U sljedećoj fazi projekta u partnerskim regijama bit će uspostavljeni Regional Upskilling Multi-Actor Alliances (RUMA) – regionalni savezi koji će okupiti predstavnike javnog sektora, obrazovnih institucija, poslodavaca, stručnih organizacija i drugih relevantnih dionika. Njihov je cilj zajednički prepoznati nedostatke u vještinama i razvijati rješenja koja odgovaraju specifičnim potrebama svake regije.

Projekt će u nastavku donijeti i Zajedničku strategiju, regionalne akcijske planove te zajedničku platformu znanja, koja će objediniti primjere dobre prakse, metodologije, alate i druge korisne resurse. Na taj način znanje i iskustva razvijena kroz projekt neće biti korisna samo tijekom njegova trajanja, već će ostati dostupna i nakon završetka projekta.

Korak prema radnoj snazi spremnoj za budućnost

Prvi newsletter donosi pregled onoga što je dosad napravljeno, ali i najavljuje aktivnosti koje će obilježiti sljedeću fazu projekta. Kroz suradnju pet zemalja Srednje Europe, povezivanje različitih dionika i razmjenu znanja i iskustava, projekt želi pridonijeti razvoju vještina budućnosti, konkurentnosti regija i boljoj pripremljenosti radne snage za promjene koje donose zelena i digitalna tranzicija.

Prvi newsletter projekta TWINUP4CE možete pročitati u nastavku:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [4.30 MB]

Podsjećamo, projekt TWINUP4CE – Improving workforce skills for the twin transition in peripheral and rural Central Europe provodi se u okviru programa Interreg CENTRAL EUROPE, a ukupna vrijednost projekta iznosi 799.127,00 €, od čega 80 % sufinancira Europski fond za regionalni razvoj (ERDF). U projektu sudjeluje 5 projektnih partnera iz država Srednje Europe – Hrvatske, Slovenije, Češke, Poljske i Mađarske. Cilj projekta je pridonijeti razvoju vještina potrebnih za zelenu i digitalnu tranziciju, bolje povezati potrebe tržišta rada s obrazovnim sustavima te ojačati suradnju regionalnih dionika u stvaranju radne snage spremne za buduće izazove.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru programa Interreg CENTRAL EUROPE. Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost autora i ne odražava nužno stavove Europske unije ili programa Interreg CENTRAL EUROPE.