Projekti NATURA SMŽ i CROWN proglašeni su najboljim EU projektima u Hrvatskoj. Na četvrtom po redu izboru koji je Hanza media organizirala u suradnji s Hrvatskom zajednicom županija, Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj i portalom Župan.hr, a uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, sudjelovalo je 39 projekata dok su iz Sisačko-moslavačke županije nagrađena čak dva – NATURA SMŽ i prekogranični projekt CROWN. Naturu SMŽ pisali su i provodili djelatnici Javne ustanove Regionalni koordinator SMŽ, dok je projekt CROWN pisala i provodila Razvojna agencija SIMORA. Velik uspjeh i priznanje za rad, poručuju djelatnici ovih ustanova Sisačko-moslavačke županije.

Osnivanje edukativno prezentacijskog centra NATURA SMŽ sa više od 13 tisuća glasova proglašena je najboljim EU projektom zahvaljujući publici. Ovaj projekt zajednički su pripremile Sisačko-moslavačka županija, te partneri Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode SMŽ i Javna ustanova Regionalni koordinator SMŽ. Cilj projekta povećanje je privlačnosti odredišta prirodne baštine Sisačko – moslavačke županije kako bi se potaknuo regionalni razvoj i gospodarski rast. Centar se nalazi u Petrinji, otvoren je za sve posjetitelje željne znanja o bogatoj prirodnoj baštini Sisačko-moslavačke županije, zaštićenim područjima, kao i područjima ekološke mreže NATURA 2000.

U kategoriji doprinos poduzetništvu prvu nagradu je odnio projekt Crown of entrepreneurial ideas for success koji je okupio najbolje poduzetničke ideje iz Hrvatske, BIH i Crne Gore. CROWN je prekogranični projekt usmjeren ka jačanju poduzetničkih potencijala mladih ljudi kako bi se potaknulo zapošljavanje, te stvaranje inovativnih start UP poduzeća, kao i poticajne radne okoline, a sve u cilju povećanja konkurentnosti i razvoja poslovnog okruženja Hrvatske, BIH i Crne Gore. Ukupna vrijednost projekta bila je 616.169,00 EUR, a uz Razvojnu agenciju SIMORA provodili su ga Centar TEHNOPOLIS iz Nikšića, te zaklada INTERA iz Mostara. CROWN je inače najbolje ocijenjen projekt Interrega, te je bio u finalu najboljih Interreg projekata.

Ovo nije prvi puta da u Sisačko-moslavačku županiju stiže nagrada sa ovog izbora. Naime, prema glasovima publike 2021. godine, pobjedu je odnio Poduzetnički inkubator PISMO.

„Kad vam je posao raditi EU projekte onda je u moru svih projekata odličan osjećaj dobiti pohvalu za svoj rad. Inače, nama je ovo već drugi put da ovo značajno priznanje stiže u našu županiju. Ono što krasi sve naše projekte je da iza sebe ostave opipljive rezultate. Kroz Naturu SMŽ svakodnevno prolazi veliki broj posjetitelja, dok su pobjedničke poduzetničke ideje iz CROWN-a rezultirale uspješnim radom start UP-ova koji su ih osmislili, a na temelju znanja koje su stekli kroz projekt niknule su neke nove poduzetničke ideje!“, poručili su članovi projektnih timova iz Razvojne agencija SIMORA i Regionalnog koordinatora SMŽ.

Podsjećamo Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županije SIMORA proglašena je i najboljom europskom razvojnom agencijom u 2021. godini prema odluci EURADE – Europskog udruženja razvojnih agencija.

Foto: Europski strukturni i investicijski fondovi, SMŽ, SIMORA