Poduzetništvo je više od posla – to je pokretač razvoja, a poduzetnički inkubatori su mjesta gdje ideje postaju stvarnost. No, kada pričamo o inkubatorima u Sisačko-moslavačkoj županiji, jedno ime se posebno ističe – Kristina Štimac. Kao prva žena na čelu Odjela za upravljanje poduzetničkim inkubatorom u Razvojnoj agenciji Simora, Kristina ima uvid u razvoj lokalnog poduzetništva. Kako inkubatori pomažu gospodarstvu, s kojim se izazovima suočavaju i kakva nas budućnost čeka? Saznali smo iz prve ruke.

Općenito što smatrate da je važno spomenuti za inkubatore?

Projekt uspostave mreže poduzetničkih inkubatora Sisačko-moslavačke županije ima za cilj doprinijeti smanjenju posljedica tranzicije prema klimatski neutralnom gospodarstvu ulaganjem u obrte, mala i srednja poduzeća i osnivanje novih, poticanje njihove konkurentnosti te stvaranje novih radnih mjesta.

Radi poboljšanja trenutne gospodarske situacije i osiguranja prostora za poduzetnike za bavljenje gospodarskom djelatnošću potrebno je investirati u poduzetničku infrastrukturu opremljenu modernim tehnologijama i pokretanje poduzetničkih inkubatora koji će svim zainteresiranim poduzetnicima pružiti prostor u kojem će moći obavljati poslove iz svoje djelatnosti.

Rekonstruirat će se tri zgrade na području Siska sa preko 12.000 m2 i izgradnja zgrade u Glini od 1.100 m2 ukupne vrijednosti 31 mil. eura. Projektni prijedlozi se pripremaju za prijavu na poziv za dodjelu bespovratnih sredstava u okviru Fonda za pravednu tranziciju (Just Transition Fund – JTF), a pripremaju ih Sisačko-moslavačka županija, Regionalni koordinator Sisačko-moslavačke županije i Razvojna agencija Simora.

Svaki inkubator bit će usko specijaliziran za pojedina područja. Inkubator u Glini bit će primarno usmjeren na drvno-prerađivački sektor, dok će inkubatori u Sisku biti usmjereni prema građevinskom sektoru, metaloprerađivačkoj industriji, IKT sektoru, te pametnim i kreativnim industrijama, odnosno povezivanje industrije tradicionalne za područje Siska i SMŽ s naprednim tehnologijama i procesima koji mogu unaprijediti produktivnost te konkurentnost.

Poslovni prostor bit će dodijeljen obrtnicima, poduzetnicima početnicima i postojećim poduzetnicima putem javnog poziva.

Kako bi opisali svoj posao u inkubatoru? Što vas motivira u tom radu?

Kako djelatnosti inkubatora prolaze kroz tri faze: pred-inkubacija, koja podrazumijeva razdoblje potrebno za razvoj poduzetničke ideje, pripremu i osnivanje poslovnog subjekta, zatim inkubacija, koja obuhvaća razdoblje podupiranja poduzetnika od osnivanja poduzeća do njegova širenja i post-inkubacija koja obuhvaća fazu kada je poduzeće dostiglo zreli stupanj razvoja te je spremno za samostalno poslovanje, rezultat kvalitetnog rada bit će uspješno prolaženje tih faza zajedno s poduzetnicima što je ujedno i najveći motiv.

Koji su najveći izazovi s kojima se susrećete dok razvijate inkubatore i kako se nosite s njima?

Uspostava inkubatora uključuje prethodnu pripremu infrastrukture i opremanje inkubatora. Izrada projektno-tehničke dokumentacije je posebno izazovna. Često se nailazi na nove situacije koje je potrebno riješiti u što kraćem roku. Razvoj vizije kako inkubatori trebaju izgledati ubuduće, suradnja sa projektantima i razrada detalja čine ovaj posao kreativnim i zanimljivim.

Izazov će svakako biti provedba postupaka javne nabave radova, roba i usluga u vrijeme izuzetno dinamičnog stanja na tržištu, a potom i provedba istih.

Na koji način inkubatori mogu pomoći našoj županiji da postane privlačnija za investitore i nove projekte?

Gospodarski oporavak, obnova nakon katastrofalnog potresa i demografska revitalizacija u središtu su pozornosti kada je u pitanju razvoj Sisačko-moslavačke županije te su aktivnosti ulaganja u gospodarsku infrastrukturu od iznimnog značaja.

Ulaganjem u poduzetništvo i razvojem novih grana gospodarstva ublažit će se negativni učinak uzrokovan smanjenjem industrijske proizvodnje te motivirati poduzetnike na stvaranje novih i očuvanje i modernizaciju postojećih proizvodnih kapaciteta koji će proizvoditi proizvode visokog stupnja finalizacije i veće dodatne vrijednosti, na održiv i ekološki prihvatljiv način. Stoga je Županija sve više usmjerena gradnji svoje prepoznatljivosti primjenom suvremenih tehnologija slijedeći industrijsku tranziciju prema zelenom i digitalnom gospodarstvu.

Kako inkubatori mogu podržati razvoj novih tehnologija i ideja u našoj regiji?

Pokretanje novog poslovanja u današnjem dinamičnom poslovnom okruženju predstavlja izazov za poduzetnike, a poduzetnički inkubatori pružaju ključnu podršku i poticaj novim poduzećima posebice u primjeni novih tehnologija, inovacija i  istraživačko-razvojnih aktivnosti.

Inkubatori će kroz suradnju s znanstveno-obrazovnim sektorom organizirati programe za korisnike o inovacijama i novim tehnologijama kako bi prilagodili svoje poslovanje današnjim trendovima i sveprisutnoj digitalizaciji te kako bi se potaknuo razvoj inovativnog poduzetništva.

Što mislite, kakve konkretne promjene možemo očekivati kada inkubatori postanu u potpunosti operativni?

Radna snaga preostala nakon zatvaranja velikih tvrtki ili njihove tranzicije imat će priliku steći nova znanja i vještine, pokrenuti svoje poslovanje i postati konkurentnija stvarajući povoljno investicijsko i poslovno okruženje temeljeno na specifičnostima prostora i raspoloživim resursima županije.

Projekt će pozitivno utjecati na broj zaposlenih na području županije te poticanje konkurentnosti i prepoznatljivosti obrtnika i poduzetnika.

Dugoročno će bolja suradnja između javnog, privatnog i znanstveno-obrazovnog sektora pridonijeti razvoju i provedbi razvojnih projekata, veću apsorpciju raspoloživih sredstava iz EU fondova kao i na stvaranje pozitivnog investicijskog okruženja. Sve navedeno će se u konačnici pozitivno odraziti i na demografsku revitalizaciju.

Ima li nešto o svom radu u inkubatoru što ljudi često ne znaju, a voljeli biste da znaju?

Poduzetnički inkubatori imaju veliku ulogu u pružanju podrške malim i srednjim poduzećima. S vremenom su prerasli puno više od samog najma poslovnog prostora. Inkubatori danas nude svojim korisnicima širok spektar usluga čime se stvara dodana vrijednost smještaja u poduzetničkom inkubatoru. Istraživanja su pokazala da edukacije i treninzi u različitim područjima poslovnog upravljanja, podrška u istraživanju i razvoju, umrežavanje i povezivanje s drugim korisnicima te povezivanje sa stručnjacima iz industrije, obrazovnog i financijskog sektora znatno utječu na uspješnost rada u inkubatora.

Posebnost inkubatora bit će prezentacijsko-edukativni prostori opremljeni multimedijskom opremom s naprednom informacijsko – komunikacijskom tehnologijom poput tehnologije virtualne i proširene stvarnosti te će ujedno biti mjesto različitih događanja.

Tu je i par brzih pitanja kako bi još bolje upoznali Kristinu

  •  Početnici ili iskusni poduzetnici? Početnicima treba dati priliku i podržati ih, no upravo je pružanje mentorstva i savjetovanja od strane iskusnih poduzetnika bitan pokretač razvoja mladim poduzetnicima.
  • Tehnološki start-upovi ili kreativni projekti? U vrijeme digitalizacije nove tehnologije ključne su za razvoj gospodarstva. Danas se posebno traže kreativne vještine u kombinaciji s korištenjem novih tehnologija tako da ih je teško odvojiti.
  • Rad u coworking prostoru ili rad na terenu? Oboje. Poticajno uređen coworking prostor pridonosi povećanju produktivnosti i kreativnosti te razvoju korisnika posebice zbog brojnih prednosti networkinga. Rad na terenu omogućuje odmak od uredskog poslovanja i suradnju sa stručnjacima različitih profila u nekom drugom okruženju.