Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih raspisalo je Javni poziv za prijavu projekata udruga koje osiguravaju uključivanje pomoćnika u nastavi, odnosno stručnoga komunikacijskog posrednika u neposredan rad s učenicima s teškoćama u razvoju za 2024./2025. školsku godinu.

Predmet ovoga Javnog poziva je prikupljanje prijava projekata udruga koje osiguravaju uključivanje pomoćnika u nastavi, odnosno stručnoga komunikacijskog posrednika u neposredan rad s učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj za financijsku potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.

Trajanje predloženih projekata ograničeno je na razdoblje od 1. rujna 2024. do 31. kolovoza 2025. godine.

Udruge koje u Republici Hrvatskoj djeluju na području skrbi o učenicima s teškoćama u razvoju ili osobama s invaliditetom imaju pravo prijaviti se na ovaj Javni poziv.

Udruge mogu prijaviti samo jedan projekt s dva ili više partnera, pri čemu je obvezno partnerstvo prijavitelja sa školom/školama i osnivačem škole/škola u kojima prijavitelj osigurava uključivanje pomoćnika u nastavi, odnosno stručnoga komunikacijskog posrednika u neposredan rad s učenicima s teškoćama u razvoju. Osim škole i osnivača škole, udruga može prijaviti partnerstvo i s jednom ili više udruga (sunositelja projekta) na osiguravanju uključivanja pomoćnika u nastavi, odnosno stručnoga komunikacijskog posrednika u neposredan rad s učenicima s teškoćama u razvoju.

Udruga mora imati planirane i druge izvore financiranja kojima, barem djelomično, sufinancira provedbu projekta.

Udruga koja prijavljuje projekt odgovorna je za njegovu provedbu i izvještavanje bez obzira na to s koliko partnera će ga provoditi.

Udruga je obvezna postupati na temelju odredbi Pravilnika o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima.

Prioritet ovoga Javnog poziva je osiguravanje neposrednoga rada pomoćnika u nastavi, odnosno stručnoga komunikacijskog posrednika učenicima s teškoćama u razvoju koji:

• su imali osiguranu potporu pomoćnika u nastavi, odnosno stručnoga komunikacijskog posrednika projektima udruga u školskoj godini 2023./2024., a nije podnesen zahtjev da im se osigura pomoćnik u nastavi, odnosno stručni komunikacijski posrednik u sklopu Poziva „Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama, faza VII.“ za školsku godinu 2024./2025. koji se provodi u sklopu Operativnoga programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027.“ Europskoga socijalnog fonda plus i
  • se školuju u drugim javnim ustanovama koje provode djelatnost odgoja i obrazovanja, a u nadležnosti su ministarstva nadležnog za socijalnu skrb i ministarstva nadležnog za zdravstvo,

na način da udruga provedbom projekta tijekom jedne nastavne godine osigurava isplate plaće/naknade s pripadajućim doprinosima za rad te materijalna prava pomoćnika u nastavi, odnosno stručnoga komunikacijskog posrednika koji pruža neposrednu potporu učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnim i srednjim školama.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih će, na temelju Javnoga poziva, dodijeliti za jednogodišnje razdoblje provedbe projekata ukupno do 5.300.000,00 eura udrugama koje osiguravaju uključivanje pomoćnika u nastavi, odnosno stručnoga komunikacijskog posrednika u neposredan rad s učenicima s teškoćama u razvoju za 2024./2025. školsku godinu u Republici Hrvatskoj. Ukupna planirana vrijednost Javnoga poziva može se mijenjati ovisno o visini stvarno raspoloživih sredstava, odnosno uplaćenih sredstava sukladno Uredbi o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2024. godinu (Narodne novine, broj 32/24.).

Udruga može od Ministarstva zatražiti 100% iznosa za financiranje. Odobreni iznosi isplatit će se u pet rata, odnosno svaki drugi mjesec tijekom provođenja projekta.

Udruga može od Ministarstva zatražiti financiranje rada za minimalno jednog pomoćnika u nastavi, odnosno stručnoga komunikacijskog posrednika angažiranog u osnovnoj ili srednjoj školi, a maksimalno za deset pomoćnika u nastavi, odnosno stručnih komunikacijskih posrednika angažiranih u osnovnoj i/ili srednjoj školi.

Rok: 21.8.2024.

Popunjene obvezne obrasce prijave i propisanu dokumentaciju potrebno je poslati u papirnatome (jedan izvornik) i elektroničkome (na USB-u) obliku.

Poveznica: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih – Javni poziv za prijavu projekata udruga koje osiguravaju uključivanje pomoćnika u nastavi, odnosno stručnoga komunikacijskog posrednika u neposredan rad s učenicima s teškoćama u razvoju za 2024./2025. školsku godinu (gov.hr)