Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je „Javni poziv za financijsku potporu radu znanstvenih i znanstvenostručnih udruga u 2023. godini“.

Predmet Javnog poziva je dodjela financijskih potpora organizacijama civilnog društva – znanstvenim i znanstvenostručnim udrugama za njihovu redovitu djelatnost u 2023. godini. Znanstvenom i znanstvenostručnom udrugom, u smislu prvoga stavka, smatra se dobrovoljno i registrirano udruženje znanstvenih i stručnih djelatnika osnovano radi djelovanja, promidžbe, unaprjeđenja i razvoja znanosti i struke, pružanja stručne pomoći u obrazovanju i stjecanju novih znanja iz područja znanosti za koje su osnovane te popularizacije znanosti i rezultata znanstvenih istraživanja.

Financijska potpora dodjeljuje se sukladno osiguranim financijskim sredstvima u Državnome proračunu Republike Hrvatske, a u priznate troškove ulaze aktivnosti i poslovi vezani uz sljedeće:

• obavljanje osnovne djelatnosti
  • izdavanje znanstvenih časopisa i časopisa za popularizaciju znanosti
  • priprema i održavanje znanstvenih i znanstvenostručnih skupova i škola
  • provedba programa popularizacije znanosti
  • članstvo u međunarodnim znanstvenoistraživačkim tijelima.

Financijska potpora dodjeljuje se za pokriće sljedećih vrsta troškova:

• troškovi hladnog pogona potrebnih za obavljanje osnovne djelatnosti
  • troškovi grafičkog oblikovanja, obrade i pripreme tekstova, tiska, materijala, uređivanja i administracije u svrhu objavljivanja znanstvene i stručne periodike koja se redovito izdaje
  • troškovi organizacije i održavanja znanstvenih i znanstvenostručnih skupova i škola na kojemu se iznose najnovije znanstvene i stručne spoznaje
  • troškovi organizacije i održavanja neprofitnih programa i događaja kojima se promiče znanost, znanstveno-istraživački rad i/ili znanstvene metode među djecom, učenicima, mladima i u široj društvenoj zajednici
  • troškovi plaćanja članarina u međunarodnim znanstvenoistraživačkim tijelima.

Nisu prihvatljivi troškovi reprezentacije (troškovi hrane, pića) i darivanja (nagrade).

Rok: 3.11.2023. do 16:00 sati.

Poveznica: https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/natjecaji-196/javni-poziv-za-financijsku-potporu-radu-znanstvenih-i-znanstvenostrucnih-udruga-u-2023-godini/5802

Kontakt: obrazovanje@simora.hr ili 044 660 115