Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike objavilo je otvoreni (privremeni) Poziv na dostavu projektnih prijedloga „Inovativne socijalne usluge – odmor od skrbi (pilot projekt)“, u okviru Programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027.“

U svrhu omogućavanja odmora od skrbi osobama koje imaju priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili njegovatelja, a osobama o kojima skrbe uključivanje u zajednicu neovisno o članovima kućanstva, ovim Pozivom se planira pružiti podrška razvoju i pružanju inovativnih socijalnih usluga čime bi se doprinijelo sprječavanju institucionalizacije korisnika usluge te promicalo prevladavanje izazova koje nose razvojne teškoće ili invaliditet člana kućanstva, ujedno omogućavajući osobama s najtežom vrstom i stupnjem oštećenja veću uključenost u zajednicu.

Opći cilj:

• Pružanje podrške razvoju i pružanju inovativnih socijalnih usluga s ciljem prevencije institucionalizacije i veće uključenosti u zajednicu.

Specifični cilj:

• Pružanje inovativne socijalne usluge odmor od skrbi osobama koje skrbe o članu kućanstva koji je ovisan o njihovoj podršci.

Ciljne skupine:

• Osobe koje imaju priznato pravo na status roditelja njegovatelja/njegovatelja za njegu djeteta/djece s teškoćama u razvoju i/ili osobe/osoba s invaliditetom.

Prijavitelji:

1. Ustanova socijalne skrbi koja pruža socijalne usluge djeci s teškoćama u razvoju i/ili osobama s invaliditetom:
    • dom socijalne skrbi;
      1. centar za odgoj i obrazovanje;
      2. centar za rehabilitaciju;
      3. centar za pružanje usluga u zajednici;
      4. domovi za odrasle osobe;
  2. Udruga koja pruža socijalne usluge djeci s teškoćama u razvoju i/ili osobama s invaliditetom;
  3. Pravna osoba vjerske zajednice koja pruža socijalne usluge djeci s teškoćama u razvoju i/ili osobama s invaliditetom;
  4. Pravna osoba Katoličke crkve koja pruža socijalne usluge djeci s teškoćama u razvoju i/ili osobama s invaliditetom;
  5. Zadruga koja pruža socijalne usluge djeci s teškoćama u razvoju i/ili osobama s invaliditetom;
  6. Zaklada koja pruža socijalne usluge djeci s teškoćama u razvoju i/ili osobama s invaliditetom.

Prijavitelj može prijaviti i provoditi projekt samostalno ili u Partnerstvu.

Prihvatljive aktivnosti:

• OBVEZNA AKTIVNOST: Pružanje inovativne socijalne usluge odmor od skrbi roditeljima njegovateljima osiguravanjem skrbi za člana kućanstva koji je ovisan o njihovoj podršci;
  • HORIZONTALNE AKTIVNOSTI: Komunikacija i vidljivost, Upravljanje projektom i administracija.

Prihvatljivi troškovi:

• Izravni troškovi – troškovi osoblja;
  • Ostali izravni troškovi:
    1. troškovi vanjskih usluga neposredno vezanih uz provedbu projektnih aktivnosti;
    2. troškovi sudjelovanja pripadnika ciljne skupine u aktivnostima projekta;
    3. troškovi organizacije i provedbe edukacija, radionica, izleta i slično za pripadnike ciljne skupine;
    4. troškovi najma prostora, audio-vizualnih pomagala i slično;
    5. trošak cateringa;
    6. troškovi izrade, tiska i diseminacije promotivnih materijala projekta i drugih materijala potrebnih za provedbu aktivnosti projekta (audio-vizualnih sadržaja, brošura, letaka, plakata i slično);
    7. troškovi nabave opreme za provedbu aktivnosti u okviru projekta;
  • Neizravni troškovi – troškovi upravljanja, postupka zapošljavanja, računovodstveni troškovi, troškovi čišćenja, struje, vode, telefona i slično.

Trajanje projekata: najmanje 12 mjeseci, a najviše 18 mjeseci.

Ukupan iznos Poziva: 3.000.000,00 EUR

ESF+ sufinanciranje (95%):  2.850.000,00 EUR

Nacionalno sufinanciranje (5%): 150.000,00 EUR

Sufinanciranje projekata:

• Najviši iznos bespovratnih sredstava: 150.000,00 EUR
  • Najniži iznos bespovratnih sredstava: 100. 000,00 EUR

Intenzitet potpore (udio bespovratnih sredstava) po pojedinom projektnom prijedlogu može iznositi 100% prihvatljivih troškova.

Poziv je otvoren od 22.7.2024. do 18.10.2024., s napomenom da se projektni prijedlozi podnose od 19.8.2024. u 9 sati, isključivo elektroničkim putem.

Više informacija o pozivu dostupno je na: https://esf.hr/esfplus/natjecaji/socijalne-inovacije/inovativne-socijalne-usluge-odmor-od-skrbi-pilot-projekt/