Usvojena je Inicijativa za ulaganje kao odgovor na koronavirus i stupit će na snagu 1. travnja. 37 milijardi eura u okviru kohezijske politike biti će usmjereno na jačanje zdravstvenih sustava, podršku malim i srednjim poduzećima, kratkoročnim shemama zapošljavanja i drugim uslugama u zajednici.

Nadalje, sredstva iz Fonda solidarnosti EU-a biti će raspoređena za podršku najugroženijim zemljama.

Od 1. veljače 2020. u okviru izdataka biti će pokriveni troškovi nastali u naporima za spašavanje života i zaštitu građana. Od ukupnog iznosa, 8 milijardi eura alocirati će se iz neiskorištenih sredstava predfinanciranja za 2019. godinu. Nova mjera tako omogućuje državama članicama trošenje tih sredstava kako bi ublažile utjecaj pandemije, umjesto njihovog povrata u proračun EU-a. Dodatnih 29 milijardi eura biti će ranije isplaćeno u okviru alokacija.

Države članice će također imati veću fleksibilnost za prenošenje sredstava između programa u okviru kohezijske politike kako bi preusmjerili resurse tamo gdje im je najpotrebnije.

(strukturnifondovi.hr)