Ministarstvo turizma i sporta objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje velikih međunarodnih sportskih natjecanja u 2025. godini.

Cilj Poziva je odabir velikih međunarodnih sportskih natjecanja na temelju vrednovanja zaprimljenih Zahtjeva, koja će postati sastavni dio Programa javnih potreba u sportu državne razine u 2025. godini te poticanje i potpora organizaciji velikih međunarodnih sportskih natjecanja koja se odvijaju na području Republike Hrvatske, kao načina promidžbe sportskih vrijednosti i popularizacije sporta među građanima, unaprjeđenja sustava sporta te međunarodne sportske promocije Republike Hrvatske.

Specifični cilj Poziva je poticanje organiziranja velikih međunarodnih sportskih natjecanja s ciljem približavanja sporta građanima, animacije djece i mladih za bavljenje sportom, prevencije zdravlja i sl., kao i poticanje ulaganja sredstava iz državnog proračuna Republike Hrvatske za nabavu sportske opreme te sanaciju i adaptaciju javno dostupne postojeće sportske infrastrukture koja bi po dovršetku međunarodnog sportskog natjecanja ostala u službi sporta.

Ministarstvo će sufinancirati troškove organizacije velikih međunarodnih sportskih natjecanja koje u smislu ovog Poziva predstavljaju sportska natjecanja međunarodnog karaktera čiji proračun za organiziranje iznosi najmanje 200.000,00 eura, a koja se održavaju na području Republike Hrvatske u vremenskom periodu od 1. siječnja 2025. godine do 31. prosinca 2025. godine.

Najmanji iznos sufinanciranja po međunarodnom sportskom natjecanju koji prijavitelj može zatražiti je 80.000,00 eura, a najveći 300.000,00 eura s time da zatraženi iznos, koji mora biti unutar navedenih iznosa, ne smije iznositi više od 60% od cjelokupnog iznosa potrebnog za organizaciju velikog međunarodnog sportskog natjecanja. Ostatak sredstava potrebnih za predloženo međunarodno sportsko natjecanje prijavitelji su dužni osigurati iz ostalih izvora.

Ministarstvo će sufinancirati najviše 60% od ukupnog iznosa potrebnog za organizaciju Projekta, s time da prijavitelj treba imati planirane i druge izvore financiranja koji će osigurati održivost Projekta. Dokaze o sufinanciranju Projekta iz ostalih izvora prijavitelj je dužan dostaviti uz prijavu na Poziv. Dokaz o sufinanciranju iz ostalih izvora treba biti u formi ugovora, pisma namjere, potvrde, izjave i sl. Obveza je i neposredan interes prijavitelja pružiti realističan i ekonomičan proračun Projekta. Sredstvima Poziva sufinancirat će se samo stvarni i prihvatljivi troškovi nastali za potrebe organizacije i održavanja Projekta.

Prijavitelj koji organizira veliko međunarodno sportsko natjecanje, mora ispuniti sljedeće uvjete:

• dostaviti elaborat o sportskoj, društvenoj i ekonomskoj opravdanosti organizacije velikog međunarodnog sportskog natjecanja sukladno Uputama za prijavitelje i prilogu 3. ovih Uputa;
  • ukupni proračun za organiziranje međunarodnog sportskog natjecanja iznosi minimalno 200.000,00 eura;
  • biti upisan u Registar udruga Republike Hrvatske i djeluje na području Republike Hrvatske najmanje godinu dana zaključno s danom objave Poziva;
  • biti upisan u Registar neprofitnih organizacija pri Ministarstvu financija i vodi transparentno financijsko poslovanje u skladu s propisima o neprofitnom računovodstvu;
  • biti upisan u Evidenciju pravnih osoba u sportu Nacionalnog informacijskog sustava u sportu (u daljnjem tekstu: NISUS);
  • imati statut usklađen s odredbama Zakona o udrugama i Zakona o sportu ili je podnesen zahtjev za usklađivanje statuta nadležnom uredu (što dokazuje potvrdom nadležnog ureda);
  • ostale uvjete propisane u Uputama za prijavitelje: 002_240801_jp_upute.pdf (gov.hr)

Prijavitelji na Poziv mogu imati partnere u organizaciji Projekta. Prihvatljivi partner može biti udruga, ustanova ili trgovačko društvo upisani u Evidenciju pravnih osoba u sportu NISUS-a i registrirani za obavljanje sportske djelatnosti sukladno Zakonu o sportu.

Rok: 8.9.2024.

Poveznica: Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske – S P O R T (gov.hr)